Vlada treba što prije provesti radikalne rezove
Ako Vlada u srpanjskom rebalansu proračuna ne provede radikalnije rezove, već u rujnu bi upitna mogla biti isplata plaća i mirovina, upozoravaju ekonomisti. Oni ističu da proračunske uštede moraju biti od 10 do 15 milijardi, a ne jednu milijardu, koliko se planira uštedjeti odustajanjem od besplatnih udžbenika i gradnje Pelješkog mosta.
No, odluči li Vlada srezati plaće, mirovine, primanja branitelja i ostala socijalna prava, mogu računati jedino na podršku braniteljskih udruga, budući da sindikati i udruge seljaka nisu spremne bez otpora pristati na smanjenje prava. Istovremeno, studenti najavljuju novu blokadu fakulteta za jesen, piše Jutarnji list.
Raskorak s realnošću
"Najave da će Vlada srpanjskim rebalansom uštedjeti samo oko milijardu kuna su ništa. Na jesen će u pitanje doći isplata plaća i mirovina, a nelikvidnost će porasti", upozorava neovisni ekonomist Ante Babić. Ni ekonomski analitičar, Damir Novotny, ne krije razočaranje najavama o ublaženoj verziji srpanjskog rebalansa.
"I ova je Vlada u raskoraku s realnošću. Čini mi se da Jadranka Kosor još nema sliku o stvarnom stanju u javnim financijama", poručuje Novotny. Ipak, i Novotny i Babić smatraju da Hrvatska na jesen neće moći izbjeći radikalne rezove potrošnje.
Uštede na svim razinama
Po Novotnyjevu mišljenju, država bi samo na stavkama materijalnih rashoda ministarstava mogla uštedjeti od jedne do dvije milijarde kuna. Dodatnih, od dvije do tri milijarde kuna, uštedjelo bi se i na subvencijama, koje su u Hrvatskoj više socijalna kategorija nego što stvarno pridonose učinkovitosti tvrtki i pojedinih gospodarskih sektora. Štednju je moguće postići i smanjenjem proračunskih transfera raznim socijalnim grupama – od udruga, preko manjina do seljaka.
Konačno, država bi, kaže Novotny, pod hitno trebala zaustaviti investicije, a morala bi se, dodaje Babić, riješiti i tvrtki gubitaša.
Studenti, sindikati i seljaci
Međutim, očito je da se ovi rezovi neće moći provesti bez velikog negodovanja, pa i novih prosvjeda. Studenti otkrivaju da su pripreme za novu blokadu u punom jeku. Njihov glavni cilj je besplatan studij za sve studente, za čiju bi realizaciju Vlada trebala pronaći dodatnih 300 milijuna kuna.
Za razliku od studenata, branitelji su jedini spremni razgovarati o smanjenju prava i spremno čekaju poziv Vlade na sastanak.
Što se tiče sindikata, oni su već nebrojeno puta istaknuli da je 245.000 zaposlenih u javnim i državnim službama već dalo svoj doprinos u borbi protiv krize, vraćanjem osnovice za plaće na prošlogodišnju razinu. Sada je, tvrde, red na drugima.
"U našem sporazumu stoji da se osnovica u ovoj godini više neće smanjivati. Ako bi Vlada opet dirnula samo državne službenike bez rezanja prava ostalih, spremni smo na akcije", poručuju iz Sindikata državnih službenika i namještenika te dodaju da za njih ni otkazi, kao druga opcija za uštede, ne dolaze u obzir.
Seljačke udruge, koje kriza nije spriječila u traktorskoj blokadi, traže da se ispune svi do sada dogovoreni zahtjevi i nastave isplaćivati subvencije, a tek potom mogu razgovarati o rezanju plaća i mirovina. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list