To znači da će zaposleni s prosječnom plaćom u Hrvatskoj od 5.295 kuna neto, plaćati 159, umjesto, kako se do sada mislilo, 69 kuna kriznog poreza
Krizni porez koji će zahvatiti više od milijun radnika i umirovljenika koji zarađuju više od 3.000 kuna obračunavat će se na cijeli iznos neto plaće, a ne samo na razliku neto plaće iznad 3.000 kuna.
Potvrđeno je to neslužbeno iz Ministarstva financija nakon što su se pojavile nejasnoće oko toga kako će tvrtke u konačnici obračunavati razliku plaća. To znači da će zaposleni s prosječnom plaćom u Hrvatskoj od 5.295 kuna neto, plaćati 159, umjesto, kako se do sada mislilo, 69 kuna kriznog poreza.
Vlada – prijedlog od početka na stolu
Sudionici pregovora - od sindikalne strane do poslodavaca i ekonomista su nakon trodnevnih sastanaka s Vladom pojašnjavali da je riječ o porezu koji će se obračunavati samo na razliku neto plaće iznad 3.000 kuna. Vladina strana niti jedan dan od početka pregovora ovaj tjedan to nije demantirala. U Ministarstvu financija pak tvrde kako je riječ o računici koja je od početka bila na stolu i ustvrdili da inače financijski učinak ne bi bio potpun.
Sindikati su jučer pregovore u Vladi usporedili s cjenkanjem na Dolcu, te ustvrdili da to nisu bili niti razgovori, a kamoli pregovori. Glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca Đuro Popijač kazao je da "ne bi znao ispričati što se tamo događalo u nekoliko suvislih rečenica". "Tehnika obračuna toga poreza uopće nije razrađena niti je na sastanku bila iznošena. Kako će se on obračunavati znat ćemo tek kada se donese zakon ", poručio je Popijač.
Umirovljenici oštro protiv
Sudionici pregovora ustvrdili su kako nije iznenađujuće da je došlo do zbrke na koji će se način ustvari obračunavati krizni porez. Naime, u posljednja tri dana situacija se u Vladi mijenjala iz sata u sat. Od prvotnog prijedloga da se za šest posto smanje plaće zaposlenih u javnim i državnim službama, te da se mirovine veće od 2.000 kuna smanje od tri do 10 posto, neočekivano se na stolu našao prijedlog o oporezivanju svih zarada većih od 3.000 kuna, prvo po stopi od osam, pa pet ili šest, i konačno tri posto i povećanju PDV-a na 23 posto.
Predstavnici umirovljenika također su ustvrdili da se na sastancima u Vladi nije razgovaralo o oporezivanju cjelokupnog iznosa mirovina i plaća viših od 3.000 kuna, te su zatražili ostavku ministra financija Ivana Šukera, a Hrvatska stranka umirovljenika zaprijetila je i izlaskom iz vladajuće koalicije. "Ako Vlada donese zakon da se oporezuje puni iznos plaća i mirovina većih od 3.000 kuna, HSU će izaći iz koalicije", izjavio je predsjednik HSU-a Silvano Hrelja. (T. B.)
Izvor: Jutarnji list, Večernji list