Nacionalnim obrazovnim kurikulumom uvodi se niz fakultativnih predmeta, poput govorništva, ali i domaćinstva
Učenici bi u školi uskoro, kroz niz fakultativnih predmeta, trebali učiti kako pravilno raspolagati kućnim budžetom, rasporediti vlastito vrijeme te ne zaboraviti važnost prirode i razumno koristiti prirodne resurse.
"Dosad smo propustili obrađivati niz tema, primjerice modeliranje, građenje i dizajniranje. Za jednu od tema osobno sam se zalagala, a to je praktični rad i dizajniranje. Jedno vas uči izvedbi, a drugo idejnom rješenju. Sve je to vrlo bitno za cjelovit razvoj", smatra državna tajnica za osnovno školstvo Dijana Vican, ujedno članica Vijeća za nacionalni kurikulum.
Škole samostalno odabiru
Vijeće je, prema najavi ministra obrazovanja Radovana Fuchsa, ovih dana završilo rad na okvirnom dokumentu kurikuluma. Novi sadržaji školama će biti ponuđeni kroz fakultativne predmete, a neki od njih su: domaćinstvo, ručni rad, građanski odgoj, religijske kulture, profesionalna orijentacija i vlastita budućnost, informacijsko-komunikacijska tehnologija, kultura govora i slušanja, govorništvo, medijska kultura, hrvatska tradicijska kultura, arhitektura, okoliš i kulturna baština, prevencija o pojavi svih vrsta ovisnosti.
Vican objašnjava da se fakultativni predmeti školama neće nametati, već će ih one prema mogućnostima i želji djece, birati same, piše Mirela Lilek u Vjesniku.
Umijeće stanovanja
Iako se prema ovom okvirnom nacrtu neki predmeti uvode kao alternative zamjene, nekada obvezno domaćinstvo, doživjet će veliki comeback. Cilj nastave domaćinstva bit će stjecanje znanja, vještina i stavova kako bi učenici jednog dana mogli odgovorno voditi svakodnevni život u obitelji i održavati kućanstvo.
U okviru tog predmeta učenici će učiti o odnosu prema članovima obitelji, ali i kućne aktivnosti, kulturu prehrane i stanovanja. Učit će kako upotrebljavati kućanske uređaje, kako racionalno i odgovorno voditi kućne financije te kako se odgovorno ponašati kao potrošač.
Nastavnici na doškolovanje
"Fakultativni predmeti su neobavezni, a za razliku od obveznih izbornih predmeta koji imaju alternativu, fakultativni su jedinstvena ponuda. Broj fakultativnih predmeta koji će škola odabrati neće biti ograničen, a pojedini predmet neće se trebati odrađivati cijelu školsku godinu, nego, primjerice, jedan mjesec, ovisno o planu škole", objašnjava Vican.
Nove predmete u školi će predavati postojeći nastavnici, objašnjava Vican, a radi stjecanja novih znanja, svi će morati prolaziti usavršavanja kroz koja će stjecati licencije za rad. Njih će pak, morati obnavljati svakih pet godina.
Prema najavi predsjednika Vijeća za nacionalni kurikulum Nevia Šetića, novine bi se, nakon što se usvoje, prvo uvodile u dio škola kao što je bilo i s uvođenjem Hrvatskog nacionalnog obrazovnog standarda, koji je prve godine isproban na samo pet posto škola. (V. K.)
Izvor:
Vjesnik