Ako se sadašnje stanje ne promijeni isplativost drugog stupa pokazat će se tek na mirovinama nakon 2035.
Hrvatska bi trebala smanjiti izdvajanja za zdravstveno osiguranje i prvi mirovinski stup, a povećati izdvajanja za drugi obavezni mirovinski stup. Svjestan je toga i ministar financija Ivan Šuker, koji je ovu opciju, na gospodarskom forumu najavio tek kao mogućnost, jer takve promjene trebaju pričekati neka bolja vremena.
Ipak, riječ je o značajnom preokretu u odnosu na situaciju od prije nekoliko mjeseci kada je Vlada praktički "pokopala" drugi stup.
Naime, tadašnji je premijer Ivo Sanader objavio da se drugi stup pokazuje kao promašaj pa bi građanima trebalo omogućiti da prijeđu iz prvog u drugi stup. Naravno, tada šokirani fondmenadžeri sada su očekivano zadovoljni novim najavama iz Vlade, piše Gordana Galović u Jutarnjem listu.
Ozbiljnost problema
"Ako ministar financija u ovim uvjetima najavljuje takvu mogućnost, onda to ima posebnu težinu i ukazuje na ozbiljnost problema bez obzira na to što smo svjesni da nije riječ o kratkoročnoj odluci", ističe Dinko Novoselec, predsjednik Udruženja mirovinskih fondova i čelni čovjek AZ fonda.
Fond menadžeri već neko vrijeme upozoravaju da je za poboljšanje efikasnosti mirovinskog sustava nužno povećati izdvajanja za drugi stup za sadašnjih pet na najmanje osam posto. Ne promijeni li se ništa u vezi s tim, procjenjuje se da će se isplativost drugog stupa pokazati tek na mirovinama nakon 2035. godine.
Inače, fondovi već imaju usuglašen prijedlog povećanja izdvajanja i očekuju da nakon niza najava, Vlada donese i konačnu političku odluku.
Efekti mirovinske reforme
"Naš prijedlog jest da se u svakoj godini u kojoj se ostvari godišnja stopa rasta BDP-a veća od dva posto za jedan postotni poen poveća stopa izdvajanja za drugi stup, a za isti postotak smanji izdvajanje u prvi stup. Mislimo da je to realan prijedlog koji uvažava gospodarsku situaciju i sve probleme", objašnjava Novoselec.
Prema procjenama fondmenadžera, s takvim bi zakonom trebalo šest do sedam godina da se podigne izdvajanje za drugi stup na deset posto, što je i cilj obaveznih mirovinskih fondova. Drugim riječima, cilj je dugoročno izjednačiti izdvajanje za prvi i drugi stup na deset posto.
"Da bi bili postignuti svi efekti mirovinske reforme, nužno je povećati izdvajanja", upozorava i Petar Vlaić, predsjednik Uprave Erste plavog fonda. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list