U inozemstvu se najviše kupuju odjeća i obuća, a zbog krize i božićna se kupnja seli u rujan
Odlazak u kupovinu u neku od susjednih zemalja gotovo da je pao u zaborav, ali je zbog krize opet aktualan. Takav trend posljednji je put zabilježen 2000. godine, kada je kupovinu u inozemstvu obavljala trećina hrvatskih kućanstava.
Istraživanje koje je proveo GfK pokazuje da ove godine oko petine kućanstava gotovo redovito odlazi kupovati preko granice, a u razdoblju od veljače do lipnja ove godine svaki je mjesec u kupnju preko granice odlazilo od 14 do 19 posto kućanstava.
Najviše ih je bilo iz Slavonije (27 posto), Istre i Primorja (24 posto) te Zagreba s okolicom (13 posto), a u te kupnje uglavnom su išli građani visoke (20 posto) i srednje stručne spreme (17 posto). Također, u prekograničnu kupovinu češće odlaze osobe u stalnom radnom odnosu (22 posto) te obitelji s četiri i pet članova (oko 20 posto), a najviše kupuju odjeću i obuću. Od proizvoda svakodnevne potrošnje kupuju se sredstva za pranje i čišćenje te ona za osobnu higijenu.
Prilika za zaradu i uštedu
Međutim, kriza je sa sobom donijela još jedan novi trend, koji je već dugo godina prisutan u svijetu. Iako je većina građana navikla obavljati božićnu kupovinu u posljednji trenutak, ove godine to bi se moglo promijeniti. Naime, božićni ukrasi već su se našli na policama trgovina, i to po sniženim cijenama.
Trgovci su svjesni da su popusti u vrijeme krize izvrsna prilika za povećanje prodaje, a građani na ovaj način, prvenstveno kupnjom darova i ukrasa, trošak raspodjeljuju na nekoliko mjeseci, pa se ne dovode pred financijski kolaps u prosincu, piše Maja Posavec u Večernjem listu.
"U skladu sa svjetskim trendovima, u dijelu Magminih trgovina izložen je božićni asortiman. Cijene dijela božićnih artikala povoljne su i prilagođene predsezonskoj prodaji. Prema našem iskustvu, kupci ovaj božićni asortiman počinju kupovati odmah po njegovu stavljanju u prodaju, osobito u većim gradovima", ističu u Magmi.
Strani trgovci još radikalniji
Ipak, trgovci u inozemstvu još su radikalniji pa su blagdanske predmete odlučili izložiti još u kolovozu, za vrijeme paklenih vrućina. Božićne čestitke, darovi i šareni ukrasi pojavili su se na policama trgovačkih centara u Velikoj Britaniji i SAD-u usred ljetne žege.
Očito je da su za takav potez imali razloga, jer je istraživanje u Velikoj Britaniji pokazalo kako je već polovica građana počela kupovati darove za Božić, a glavni razlog je – ušteda. (V. K.)
Izvor:
Večernji list