Odlaze zbog nedostatka radnih mjesta, korupcije i slabe zaštite radnika
Ukoliko se u Hrvatskoj ne provedu oštre reforme, iskorijeni korupcija i gospodarstvo postavi na ispravne temelje, Hrvatska bi nakon ulaska u EU, mogla izgubiti značajan dio svoje radne snage. Naime, čak 60 posto ispitanika planira potražiti posao u inozemstvu, nakon što Hrvatska postane članica EU, pokazuje anketa na MojPosao provedena među 598 ispitanika.
Nedostatak kvalitetnih radnih mjesta, ali i radnih mjesta općenito, neiskorištenost potencijala, nedovoljna zaštita radnika i egzistencijalna nesigurnost, neki su od glavnih razloga zbog kojih mnogi planiraju otići "trbuhom za kruhom".
Pojedinci čak idu i toliko daleko da ističu kako planiraju otići u inozemstvo, pa makar taj put bio i neizvjestan, ali će biti mirniji ako znaju da su posao izgubili na "poštenom natječaju", nego na "korumpiranom natječaju".
Glavna kočnica obitelj
Istovremeno, nekolicina ispitanika je istaknula da tim činom žele osigurati bolji život svojoj djeci, a tek je manji dio objasnio da odlazak na rad u stranu zemlju vide kao priliku za usavršavanje znanja i stjecanje međunarodnog iskustva, nakon čega se planiraju vratiti u domovinu.
Želju za odlaskom pokazuje i dodatnih 16 posto ispitanika. Ipak, oni ističu da prvo ovdje žele iskoristiti sve mogućnosti i vidjeti kakve će im se prilike otvoriti kada Hrvatska postane članica EU. Nekolicina ih naglašava da odlazak u inozemstvo, naravno, zbog obitelji možda nije i najsretnija opcija, a potrebno je vidjeti i kakav će biti položaj naših radnika u stranim zemljama te interes stranih radnika za radom u Hrvatskoj.
"Stranac je uvijek stranac"
Iz Hrvatske ne planira seliti manje od četvrtine ispitanika. Većina ih ističe da ne žele napuštati obitelj i ne žele ni živjeti, ni raditi izvan Hrvatske, a nekolicina ih je naglasila da je stranac u nekoj zemlji, uvijek stranac.
Smatraju da Hrvatska ima potencijala za razvoj, ali treba političke volje da se sustav postavi na prave osnove. Vjeruju da će ulaskom u EU, Hrvatska profitirati baš na polju pravosuđa, ekonomije i socijale, pa će građani imati bolje i pravednije prilike za dostojanstveniji život. (V. K.)