Svaka članica ima pravo uvesti dvogodišnja ili sedmogodišnja ograničenja za dolazak hrvatskih radnika
Nakon što Hrvatska postane članica Europske unije, ostalih 27 zemalja članica odlučit će hoće li dopustiti da se hrvatski radnici na njihovom tržištu zapošljavaju sasvim slobodno, bez radnih dozvola i drugih birokratskih prepreka, ili će pak još nekoliko godina nakon što se Hrvatska priključi Uniji njezini radnici biti tretirani kao stranci.
Konačnu odluku, članice EU donijet će pred sam ulazak Hrvatske, no već sad iz nekih zemalja najavljuju da vjerojatno neće uvesti nikakva ograničenja za zapošljavanje hrvatskih radnika, piše Irena Frlan u Novom listu.
Konačna odluka na Vladi
Jedna od takvih je i susjedna Slovenija, u čijem Ministarstvu za rad, obitelj i socijalne poslove ističu da je moguće da će Slovenija, kao što je to učinila u slučaju Bugarske i Rumunjske, odmah otvoriti svoje tržište rada i tako omogućiti da se državljani i Slovenije i Hrvatske slobodno, odnosno bez radnih dozvola, zapošljavaju u jednoj i drugoj zemlji.
Iako ocjenjuju da, s obzirom na trenutnu situaciju, "neće biti potrebno" uvođenje prijelaznog razdoblja za Hrvatsku, napominju da će "konačnu odluku o tome donijeti Vlada Republike Slovenije".
Grčka uvodi dvogodišnja ograničenja
Članice EU mogu ograničiti slobodno zapošljavanje hrvatskih radnika na najmanje dvije, a najviše na sedam godina. U onim državama koje uvedu ograničenja, hrvatski će radnici i dalje biti tretirani kao strani radnici kojima, primjerice, treba radna i boravišna dozvola, odnosno bit će u istoj situaciji kao danas kada Hrvatska još nije članica. Također, onim zemljama koje ograniče slobodno zapošljavanje, Hrvatska smije uzvratiti istom mjerom.
Iz veleposlanstva u Zagrebu se doznaje da još dvije zemlje – Njemačka i Rumunjska – također razmišljaju o potpunom otvaranju svog tržišta rada za radnike iz Hrvatske. Međutim, iz obaju veleposlanstava poručuju da je još prerano govoriti o mogućim ograničenjima.
Jedino je Grčka, prema najavama iz veleposlanstva, za sada već čvrsto odlučila da će uvesti ograničenja za pristup hrvatskih radnika tamošnjem tržištu rada. "Grčka je odlučila uvesti dvogodišnje ograničenje pristupa radnika iz Hrvatske, kad ona postane članica EU, na grčko tržište rada", poručili su preko veleposlanstva. No, razlog za takvu odluku nije strah od vala radne snage iz Hrvatske, nego su odlučili da će svaku buduću članicu, tretirati jednako kako su tretirali i druge zemlje, primjerice, Bugarsku i Rumunjsku.
Drugačija odluka zbog krize
Međutim, ne smije se zaboraviti da bi neke članice svoju odluku mogle temeljiti upravo na trenutnoj krizi i prilagođavati se ekonomskoj situaciji u svojoj zemlji.
"Svakako će zemlje članice biti opreznije. Međutim, ono što smo dosad vidjeli u gospodarstvu, nije samo pitanje opreza, nego i određenog protekcionizma koji će se osjetiti i kad je riječ o radnoj snazi", smatra predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever. Kako raste nezaposlenost, tako će se zemlje odricati strane radne snage, a u tom kontekstu mogle bi iskoristiti i pravo koje im daje EU da se, barem na neko vrijeme, zaštite i od hrvatskih radnika. (V. K.)
Izvor: Novi list