40 posto hrvatskih direktora već sada najavljuje nova smanjivanja broja zaposlenih
Direktori hrvatskih tvrtki pesimistično gledaju na iduću godinu, pa ih čak 66,7 posto misli da će se u idućih šest mjeseci ekonomsko stanje dodatno pogoršati. Stoga ih 40 posto već sada najavljuje i smanjivanje broja zaposlenih.
Rezultati su to istraživanja "Pokazatelj stavova u poslovnom sektoru", koje je među 200 direktora najvećih tvrtki u šest zemalja srednje Europe provela konzultantsko-revizorska tvrtka Deloitte.
Prema istraživanju, hrvatski poslovnjaci imaju najgora očekivanja u regiji, a najoptimističniji su u Poljskoj i Češkoj, pišu Gordana Galović i Miroslav Kuskunović u Jutarnjem listu.
Teško do kredita
Pesimizam koji se iščitava iz rezultata istraživanja, potvrdili su i čelnici hrvatskih tvrtki koji oporavak hrvatske ekonomije ne očekuju prije 2012. godine. Već početak iduće godine trebao bi obilježiti daljnji rast nezaposlenosti, pad potrošnje i daljnje pogoršanje nelikvidnosti, smatraju oni.
Prema Deloitte-ovim rezultatima, svaka treća tvrtka već sada teško dolazi do kredita, a naše direktore upravo najviše i zabrinjava rastuća nelikvidnost, posebice ona koju generira država, tj. prije svega javna poduzeća. Više od 66 posto hrvatskih direktora ocijenilo da su rokovi naplate predugi i taj je problem u Hrvatskoj veći nego u ostalim zemljama regije.
"Afere koje potresaju Hrvatsku u drugom dijelu godine sigurno su utjecale na pesimističnu prognozu hrvatskih direktora", ocjenjuje Slaven Čurić, menadžer u odjelu za financijsko savjetovanje Deloittea.
Potpore za gospodarstvo
Unatoč lošoj gospodarskoj slici, 53,1 posto tvrtki u šest zemalja regije, ipak očekuje rast prihoda u idućih dvanaest mjeseci. Njihov optimizam dijeli tek 46,7 posto hrvatskih direktora, dok ih 43,3 posto očekuje daljnji pad prihoda.
Emil Tedeschi, vlasnik i predsjednik Uprave Atlantic grupe, ocjenjuje da je pred hrvatskim gospodarstvom još jedna teška godina jer se još ne naziru ozbiljni znakovi oporavka. Nažalost, kaže, niti proračun za 2010. ne daje puno razloga za vjeru u brz gospodarski oporavak jer na rashodovnoj strani još uvijek podržava život iznad mogućnosti.
U najkraćem roku, poručuje Tedeschi, treba smanjiti javni sektor i sredstva koja koristi, reformirati lokalnu samoupravu, temeljito reorganizirati državna poduzeća te promijeniti kriterije za dodjelu javnih potpora i usmjeriti ih u gospodarstvo. (V. K.)
Izvor: Jutarnji list