Broj nezaposlenih mogao bi narasti na razine iz 2005. godine
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, od kolovoza prošle godine nezaposlenost je u Hrvatskoj zbog krize krenula uzlaznom putanjom, pa je do početka prosinca 2009. broj nezaposlenih povećan za 63.602 osobe, na 282.936 nezaposlenih.
Od rujna ove godine dnevno se gubi i do 600 radnih mjesta, a prognoze za sljedeću godinu još su pesimističnije. Naime, Hrvatska bi nagodinu u evidenciji HZZ-a mogla imati dodatnih 50-ak tisuća osoba, a ukupan broj nezaposlenih mogao bi se popeti na čak 330.000, odnosno na razinu iz 2003. godine, piše Ksenija Puškarić u Poslovnom dnevniku.
"Stabilizacija tržišta do proljeća"
"Teško je procijeniti koliko će ljudi u Hrvatskoj nagodinu ostati bez posla jer to više ne ovisi samo o krizi, već i o nekim Vladinim potezima. Ako brodogradilišta doista odu u stečaj, bit će daleko više od 50.000 novonezaposlenih", procjenjuje Sanja Crnković-Pozaić iz Centra za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva (CEPOR).
Nagodinu će se, dodaje, svakako povećat broj nezaposlenih koji dolaze iz tvrtki koje će propasti, no u dramatičan rast nezaposlenosti, kakvom smo svjedočili od 2001. do 2003. godine, ne vjeruje. "Do proljeća očekujem stabilizaciju tržišta rada", istaknula je Crnković-Pozaić.
Ekonomist Ljubo Jurčić nije toliko optimističan. On je uvjeren da će se u prvim mjesecima iduće godine nastaviti snažan trend rasta nezaposlenosti i da bi bez posla moglo ostati oko 20.000 osoba.
"U prvom tromjesečju iduće godine Hrvatska bi mogla imati više od 300.000 nezaposlenih, a to znači da će se prijeći svojevrsna psihološka barijera jer toliki broj nezaposlenih zemlja nije imala od 2005. godine", ističe Jurčić.
Ukidanje skraćenog radnog vremena
U Europi, gdje je financijska kriza počela ranije nego kod nas, posao je do sada izgubilo 6,5 milijuna građana, a stopa nezaposlenosti iznosi 9,3 posto. Međutim, stručnjaci predviđaju da će stopa nezaposlenosti i dalje nastaviti rasti, pa bi dogodine trebala dosegnuti 10,3 posto.
Istovremeno, statističari Europske komisije predviđaju nastavak negativnih trendova i u 2011. godini, što znači da bi prema procjenama, u iduće dvije godine broj nezaposlenih mogao narasti na otprilike 25 milijuna. Zbog takvih je prognoza EK od svih članica zatražila hitnu i opsežnu reformu tržišta rada te odustajanje od modela skraćenoga radnog vremena, koji opterećuje državne financije. (V. K.)
Izvor: Poslovni dnevnik