Utvrđivanjem viškova, dio zaposlenika se trebao premjestiti u službe kojima nedostaje kadrova
Iako je od donošenja državnog proračuna za 2010. godinu, zapošljavanje u tijelima državne uprave ponovno dozvoljeno, analiza o stvarnom broju zaposlenih državnih službenika i namještenika, koja je trebala biti donesena do sredine kolovoza, još nije objavljena.
Podsjetimo, u tekstu odluke o zabrani zapošljavanja, Vlada je zadužila sva tijela državne uprave da u roku od 20 dana analiziraju koliko točno imaju zaposlenika i kakva je njihova kvalifikacijska intencija, piše Ksenija Puškarić u Poslovnom dnevniku.
Analiza nije niti započeta?
Analiza je također trebala pokazati koliki je višak zaposlenih u državnoj upravi, a intencija je bila da se, utvrđivanjem tih viškova, dio zaposlenika premjesti u službe kojima nedostaje kadrova. No, i to je izostalo.
O tijeku analize trenutno se ne može se doznati ništa službeno, dok se neslužbeno ipak doznaje da ona nikada nije ni pokrenuta. Jedini službeni dokument kojim se barata je Strategija razvoja ljudskih potencija od 2010. do 2013. godine, prema kojem je zaključno sa 1. siječnjem 2008. u državnoj službi bilo zaposleno 25.550 osoba.
"Broj zaposlenih u državnoj upravi se od 2008. do danas nije nešto značajnije promijenio, to je najrelevantniji dokument koji trenutno postoji", objašnjava Boris Pleša, predsjednik Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika. Međutim, niti u tom dokumentu se ne navodi koliko je zaposlenih višak.
S prvim danima 2010. nova potražnja
Iako do početka siječnja u državnoj upravi nije bilo novog zapošljavanja, niti su raspisivani natječaji, već s prvim danima nove godine aktualizirala se potreba za novim kadrovima. Među prvima je "led probio" ministar kulture Božo Biškupić raspisavši 14. siječnja natječaj za prijem 15 osoba. Tako se traži sedam konzervatora, tri upravna referenta, dva stručna savjetnika, te po jedan voditelj Odsjeka za dokumentaciju zaštićenih prirodnih vrijednosti, inspektor zaštite prirode i referent dokumentarist. No, istaknimo da su se ti isti profili tražili i u srpnju prošle godine, no natječaji su obustavljeni nakon Vladine zabrane.
Nove zaposlenike traži i Područni ured Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Hrvatski centar za razminiranje, Agencija za elektroničke medije, Općinski sud u Sesvetama, dio Prekršajnih sudova te Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, iako se u njihovoj kadrovskoj kunu da "oni nisu bili ni obuhvaćeni zabranom, jer su javna služba". (V. K.)
Izvor: Poslovni dnevnik