Budući da je gospodarstvo počelo rasti, upitna je opravdanost daljnjih poticaja za zapošljavanje
Vodeći ekonomski savjetnik predsjednika Baracka Obame, Lawrence Summers je naglasio da je nedovoljan angažman vlade oko smanjenja nezaposlenosti, najveća prijetnja oporavku američkog gospodarstva.
U međuvremenu, republikanski zakonodavci osudili su rastrošnost savezne vlade te su pozvali Baracka Obamu da obuzda potrošnju. Ipak, ekonomska logika govori da bi trebalo povećati državnu potrošnju radi stimuliranja gospodarskog rasta i što bržeg zapošljavanja, sve dok privatni sektor ponovno ne ojača.
787 milijuna dolara za radna mjesta
Tu je logiku Obamina administracija do sada i primjenjivala u borbi protiv najdublje i najduže recesije od Drugog svjetskog rata. Tako su ekonomski poticaji u vrijednosti od 787 milijardi dolara, prošle godine i financirali otvaranje novih radnih mjesta. Budući da američko gospodarstvo sada bilježi rast, postavlja se pitanje je li državna intervencija usmjerena na poticanje zapošljavanja zaista neophodna?
"Ekonomija opet raste, pojačana je produktivnost i to je dobra vijest. Loša vijest je da kompanije još uvijek nisu poduzele konačni korak, tj. nisu počele zapošljavati nove ljude, na puno radno vrijeme", naglasio je Barack Obama nakon sastanka s kongresnim čelnicima obiju stranke.
Zbog toga je Lawrence Summers istaknuo da je državna akcija glede stvaranja radnih mjesta još uvijek potrebna. "Mene mnogo više brine mogućnost da učinimo premalo, nego što bi mogli napraviti previše. Uistinu je važno to što smo počeli s programom pomoći za male poduzetnike. Vrlo je važno da smo počeli davati novac za infrastrukturne projekte i da to činimo što brže", istaknuo je Summers.
Složni oko poreznih olakšica
Jedina velika ideja o poticanju zapošljavanja koja je do sada, čini se, naišla na potporu obiju stranke, jest osiguravanje poreznih olakšica za poduzetnike, kako bi se povećala zarada i plaće u malom poduzetništvu. Ostale mjere pak, često pokrenute od strane demokrata poput otvaranja javnih projekata u infrastrukturi, nailaze na žestok otpor republikanaca. Oni tvrde da vladine mjere stimuliranja ekonomije povećavaju ogromni nacionalni dug, te da neće smanjiti nezaposlenost, koja trenutno iznosi 9,7 posto.
Nakon sastanka u Bijeloj kući, čelnik republikanske manjine u Zastupničkom domu, John Boehner, pozvao je na trenutačno smanjenje državne potrošnje u borbi protiv sve većeg saveznog proračunskog deficita. Barack Obama pak, ističe da je predan fiskalnoj štednji, ali bi savezna potrošnja trebala biti smanjena tek onda kada dođe do potpunog ekonomskog oporavka i smanjenja nezaposlenosti. Predložio je da se iduće godine djelomično zamrzne domaća potrošnja, te je pristao na stvaranje dvostranačkog odbora koji bi trebao izraditi preporuke za uklanjanje dugoročnog fiskalnog deficita.
Stopa oko 9 posto
Iako republikanci, s druge strane, imaju vlastite ideje o poticanju zapošljavanja, kojima se obično protivi lijevo krilo Demokratske stranke, čelnik republikanske manjine u Senatu, Mitch McConnell kaže da je dvostranački sporazum moguć ukoliko demokrati budu otvoreni za prijedloge republikanaca.
Iako Obamina administracija izražava oprezni optimizam glede budućeg gospodarskog rasta, očekuje se da će u idućoj godini nezaposlenost iznositi 9 posto, dok je primjerice 2007. bila ispod 5 posto. (V. K.)
Izvor: VoA