Prema podacima HGK i Fine, u Hrvatskoj potkraj srpnja obveze nije moglo ispunjavati čak 30.500 tvrtki, što je 30 posto više nego u srpnju 2009.
Slučaj Kamensko ponovno je otvorio pitanje tisuća zaposlenika u Hrvatskoj koji rade, a mjesecima ne primaju plaću. U toj se poziciji nalazi čak pet posto zaposlenih u zemlji, odnosno 68,7 tisuća radnika koji rade u tvrtkama i kod obrtnika s blokiranim računom.
U sindikatu kažu da njima plaće možda ne kasne pet mjeseci uzastopno kao u Kamenskom, ali kasne po mjesec, dva nakon čega nešto dobiju, pa opet kreće iščekivanje i natezanje s upravom i vlasnicima. Samo u srpnju iznos neplaćenih obveza zbog kojih su tvrtke u blokadi skočio je za milijardu kuna, od početka godine za 3,5 milijardi kuna.
Prema podacima HGK i Fine, u Hrvatskoj potkraj srpnja obveze nije moglo ispunjavati čak 30.500 tvrtki, što je 30 posto više nego u srpnju 2009. Iznos njihovih dospjelih i nepodmirenih obveza ljetos je iznosio vrtoglavih 25,5 milijardi kuna.
U razvijenijim društvima takve bi tvrtke već odavno završile u stečaju, no u Hrvatskoj se on izbjegava, zbog čega tisuće tvrtki godinama tavore, nadajući se čudu koje će ih spasiti. Podaci Fine otkrivaju da je najaktivnija u kažnjavanju dužnika država – čak polovica blokirane svote neplaćeni su porezi i doprinosi. (T. B.)
Izvor: Večernji list, Jutarnji list