Čak se i onima s najviše samopouzdanja dogodi da im se jezik "zapetlja", stoga pročitajte kako to izbjeći.
Kada je riječ o prezentaciji, priprema je sve, kažu stručnjaci. "To je vaša prilika da vas kolege i menadžeri vide i čuju, stoga si uzmite dovoljno vremena da razmislite o svojoj prezentaciji. Vizualizirajte se onako kako želite da vas drugi dožive i odredite što trebate učiniti da biste stvorili taj dojam", kaže Elizabeth Kuhnke, britanska stručnjakinja za komunikaciju.
To uključuje istraživanje o vašoj temi i najboljim metodama komunikacije prema vašoj publici – koja pomagala će proizvesti pravi dojam? Želite li koristiti letke i brošure? Interaktivne displeje? Postoje li neki drugi pomoćni rekviziti?
Također, trebali biste razmotriti i vlastite prezentacijske vještine – nastupate li samopouzdano, ili ste više skloni "mumljanju u bradu". Ako želite ostaviti pravi dojam, vježbajte svoje tehnike ispred ogledala ili pred prijateljima, jer ćete tako steći mirnoću i kontrolu, a i takav dojam ćete ostavljati.
Uz to, osim razmišljanja o tome kako želite nastupiti pred kolegama, važno je razmisliti i što vaša publika želi čuti. To će vam pomoći da shvatite koje bi trebale biti bitne točke vaše prezentacije – dajete li opći pregled teme, u kojem slučaju se možete izražavati općenitijim izrazima, ili govorite o određenom elementu teme, u kojem slučaju su publici važniji precizni detalji.
"Ocijenite potrebe i interese svoje publike i dotaknite se tih točaka u svojoj prezentaciji. Traže li primarno 'veliku sliku' situacije ili žele mnogo detalja. Kada znate kakve informacije želi vaša publika, možete svoju prezentaciju strukturirati u skladu s time".
Što se strukturiranja prezentacije tiče, postoji jednostavna formula. "Razlomite" prezentaciju na četiri dijela:
1. Uvod
2. Glavni dio
3. Sažetak
4. Koraci aktivnosti
Na početku prezentacije koristite sljedeći pristup:
Dobro strukturirana prezentacija koja ima određen slijed imat će mnogo veći učinak nego ako se "skače s teme na temu" – što je jasniji slijed argumenata i što su početak, sredina i kraj, više definirani – slušatelj je angažiraniji. Ta jasnoća je još važnija kod prezentacija u kojima publika ima samo jednu priliku pratiti ono što se govori i kada ne mogu ponovno pročitati dijelove prezentacije koje nisu razumjeli.
Način na koji završite prezentaciju će neizbježno ostaviti najtrajniji dojam na publiku. To je prilika da sažmete svoje glavne zaključke, da angažirate publiku i ostavite pozitivan dojam. "Kada dođete do kraja prezentacije, sažmite glavne zaključke koje želite da publika zapamti i završite s pozivom na akciju", kaže Elizabeth Kuhnke. "Što želite da vaši slušatelji naprave kao rezultat vaše prezentacije? Što ćete vi napraviti? Dovršavanjem prezentacije na proaktivan način vaša će publika biti inspirirana i spremna da krene u akciju ostvarenja predloženih planova", zaključuje Kuhnke. (T. B.)
Izvor: Jobsite.co.uk