Desetina ispitanika u istraživanju kaže da osjeća psihološke probleme ili "kolektivnu depresiju", a kriza je donijela pad standarda u 75% hrvatskih obitelji.
Ekonomska kriza poremetila je život 75% hrvatskih obitelji: svaki drugi građanin kaže da su se prihodi kućanstva smanjili u odnosu na 2008., a broj onih koji sebe smatraju siromašnima gotovo je udvostručen. Istraživanje agencije Ipsos Puls u ožujku pokazuje da čak trećina građana Hrvatske, ili 33 posto ispitanih , danas smatra da su siromašni ili da žive ispod prosjeka što je povećanje za deset posto u odnosu na razdoblje prije krize, prenosi Jutarnji list.
Kriza nije samo ekonomska
Desetina ljudi osjeća psihološke probleme ili ističe stanje "kolektivne depresije". Čini im se da su svi u zemlji u strahu od otkaza ili u panici zbog nezaposlenosti. Subjektivni osjećaj krize je vrlo jak, možda jači od ekonomskih pokazatelja - tumači dr. Ivan Burić, autor istraživanja.
Čak 75 posto ispitanika kaže da je kriza utjecala na život njihovih kućanstava, pri čemu najveći dio izjavljuje da je riječ o većim promjenama poput pada životnog standarda. Recesija je najviše pogodila one bez posla i domaćice dok su radnici natprosječno pogođeni u odnosu na stručnjake ili službenike. Samo četvrtina (26 posto) članova menadžmenta i trećina (33 posto) stručnjaka i intelektualaca kaže da im kriza nije poremetila život, no većini ipak jest. Dvostruko više ispitanika misli da danas žive lošije negoli 2006. godine.
Pokrivanje troškova
Tek četiri posto ispitanih kaže da su im se povećali prihodi, a gotovo trećina ne uspijeva pokriti osnovne životne troškove (31%). Isto toliko ispitanika ima veći ili manji problem s vraćanjem kredita: 10 posto ispitanih reklo je da ima dosta problema s plaćanjem rate kredita, dva posto ih ne može vraćati kredite, a 20 posto ih izjavljuje da ponekad kasne s otplatom, no nemaju većih problema s plaćanjem kredita. Ohrabruje da 22 posto građana povremeno ili redovito štedi što je pad od pet posto u usporedbi s istraživanjem prije pet godina.(M.D.)
Izvor: Jutarnji list