18 do 25 tisuća radnika mjesecima ne prima plaću dok njih 70 do 110 tisuća radi u tvrtkama koje ne isplaćuju poreze i doprinose.
Nije potrebno pokretati zakonodavno – kazneni "križarski" rat - neisplatu plaća moguće je suzbiti i iskorijeniti finijim usklađivanjem institucija koje prate i nadziru isplatu plaća na temelju važećih zakona, piše Zoran Daskalović u Bussiness.hr-u.
Prema podacima koje je potvrdila analiza Gospodarsko-socijalnog vijeća, najmanje 70 tisuća radnika radi u tvrtkama kojima se neredovito plaćaju porezi i doprinosi, a broj bi mogao iznositi i 110 tisuća. Svoju plaću već nekoliko mjeseci nije dobilo 18 do 25 tisuća radnika.
U Sindikatu se tvrdilo da njih 70 tisuća mjesecima radi bez plaće, što predsjednik Krešimir Sever objašnjava podacima o nelikvidnosti poduzeća, a drugih statistika nije ni bilo. Sindikat i HUP-u, hrvatska udruga poslodavaca, smatra da je izostanak zajedničke informacijske platforme institucija koje prate i nadziru isplatu plaća i uplatu poreza i doprinosa, glavni razlog dosadašnje zamagljene slike.
Već će nedavno usvojeni Zakon kojim se poduzećima omogućuje programirano plaćanje prošlogodišnjih dugova na rok do 30 mjeseci, uvesti red u plaćanje poreza i doprinosa u tekućoj godini, uvjeren je Sever. Primjena tog zakona će odvojiti tvrtke s prolaznim teškoćama od onih kojima stvarno nema spasa i dokinuti diskrecijsko pravo podružnica Porezne uprave da dopuštaju neredovito plaćanje poreza i doprinosa.
Bernard Jakelić, zamjenik glavnog direktora HUP-a tvrdi da je većina tvrtki koje ne isplaćuje doprinose u djelomičnom ili potpunom državnom vlasništvu što znači da ih je odgađanje privatizacije dovelo na rub propasti. Jakelić i Sever nadaju se da će , do osnivanja Registra, primjena Zakona o programiranom plaćanju dugova i zabrana osnivanja novih tvrtki poslodavcima u dugovima donekle pokrenuti pošteno isplaćivanje poreza, plaća i doprinosa. (M.D.)
Izvor: