Iako su turistički djelatnici očekivali smanjenje PDV-a u svom sektoru, on će se povećati na 25%, a samo u smještaju ostaje 10%. Francuska i Njemačka smanjile su PDV u turizmu i povećale dobit još u počecima krize.
Zašto PDV kad postoje drugi načini, a mnoge zemlje su tijekom krize smanjile poreze? Tako će se hrvatski turistički sektor boriti s konkurencijom opterećeniji PDV-om od 25 posto umjesto najavljenog smanjenja.iz Ministarstva turizma ukazuju kako niži PDV uglavnom donosi veću dobit, piše Alenka Juričić u Novom listu.
Dobar primjer dali su Francuzi koji su usred krize, 2009. godine, snizili PDV restoranima s 19,6 na 5,5 posto. Pritom su se ugostitelji sporazumom obvezali da će smanjiti cijene, angažirati i educirati suradnike, poboljšati uvjete radnicima te obnoviti objekte, uz povećanje standarda higijene i usluge.
Kao rezultat, dvije godine kasnije su pale cijene za 2,5 posto, u ugostiteljstvu je otvoreno 52 tisuće novih radnih mjesta, prava radnika su povećana, dok je stopa stečajeva u sektoru bila smanjena za 17 posto. U konačnici, snižavanje PDV-a restoranima u Francuskoj proračun je koštalo oko 2,5 milijarde eura, a proračunu je donijelo duplo više, odnosno 4,7 milijarde eura.
Slično se dogodilo u Njemačkoj: sniženje stope sa 19 posto na 7 posto u kratkom roku rezultiralo je znatnim povećanjem investicija u sektor pa je kratkoročno investirano 682,5 milijuna eura te je otvoreno dodatnih 5.495 radnih mjesta.
Hrvatski turistički sektor, do takvog scenarija morat će još preživjeti turističku 2012. za koju mnogi kažu kako će, uz krizu u Europi i sve veća opterećenja, te rast ulaznih troškova hrane i pića, biti teža u odnosu na 2011. iako na kraju prevagu donosi vremenska prognoza i ukupna ekonomska situacija koja u Hrvatskoj ipak nije tako dobra kao u Njemačkoj ili Francuskoj.
Izvor: Novi list