Za mjere aktivnog zapošljavanja osigurano je 27,5 posto više novca nego lani. O njima govori ministar Mirando Mrsić. Donosimo vam najzanimljivije dijelove.
Umjetno brisanje nezaposlenih iz evidencije ili aktivne mjere zapošljavanja? „To nije zamjena za otvaranje novih radnih mjesta, njima se podupire prelazak iz svijeta nezaposlenosti u svijet rada“, tvrdi Mirando Mrsić, ministar rada i mirovinskog sustava u opširnom intervjuu za Vjesnik koji je vodila Marijana Matković.
Mladi: volontiranje uz naknadu od 1600 kuna i poticaj poslodavcima koji ih zaposle
To su već poznate mjere: podizanje zapošljivosti pomoću obrazovanja, dodatnog radnog iskustva ili javnih radova, potpore za zapošljavanje određenih skupina ili kroz poticanje samozapošljavanja. Poslodavci koji su već zaposlili nekoga tko je bio na Zavodu, mogu dobiti potporu za njihovo dodatno obrazovanje.
Mlade ljude koji čine oko trećine ukupnog broja nezaposlenih, omogućuje se volontiranje uz naknadu i upis radnog staža od godine dana u radnu knjižicu. Takav rad može biti preduvjet za pristupanje stručnom ili državnom ispitu. Obveza poslodavca je da uplaćuje doprinose, a mlada osoba dobiva 1600 kuna pomoći od Zavoda.
Tijekom 2010. godine na taj je način uključeno 448, a 2011. 4760 osoba. Prednost programa je što se u njega mogu uključiti svi koji su imali manje od šest mjeseci iskustva u svojoj struci.
Uz to, sufinancira se zapošljavanje starijih od 50 godina, posebnih skupina, dugotrajno nezaposlenih, ali i mladih bez radnog staža. Poslodavci će za zapošljavanje osoba bez radnog iskustva biti oslobođeni plaćanja doprinosa na dvije godine. O tome kako će se to primjenjivati, tek se radi poseban zakon.
Naknada za nezaposlene ostaje ista, limit dodatne zarade se smanjuje
Naknada za nezaposlene i maksimalni iznos koji osoba može zarađivati, a da pritom bude na popisu nezaposlenih goruća je tema koju ministar nije dovoljno objasnio. Naglasio je da uvjeti vezani uz naknadu za nezaposlene ostaju isti i nema dodatnih mjera osim smanjenja limita zarade.
Tako je osoba koja je prijavljena na burzu i prima naknadu u iznosu od 1565 kuna do sad mogla zaraditi dodatnih 2714 kuna. Ukupan iznos prelazio je četiri tisuće što, prema ministrovim riječima, nije mali iznos za nezaposlenu osobu, mada nije uzeo u obzir kako se ta osoba trudi zaraditi.
Prema novim mjerama, onaj tko će ubuduće zaraditi više od 1565 kuna, a ostati na popisu Zavoda, za taj mjesec kad je zaradio više, neće dobiti naknadu. Može ostati u evidenciji kao tražitelj zaposlenja, a naknadu ponovno dobiva kad zaradi manje od propisanog limita od 1565 kuna. (M.D.)
Izvor: Vjesnik (tiskano izdanje)