Bez posla bi u eurozoni u iduće četiri godine moglo ostati još četiri milijuna ljudi, a broj nezaposlenih mogao bi dosegnuti 22 milijuna.
Alarmantno je to upozorenje Međunarodne organizacije rada (ILO), izneseno u najnovijoj studiji o stanju na tržištu rada eurolanda. U studiji se upozorava da je nezaposlenost od 2010. porasla u više od polovice od ukupno 17 članica zone eura. Prema posljednjim podacima Eurostata, onima za svibanj, u potrazi za poslom u eurobloku je više od 17,5 milijuna ljudi, a stopa nezaposlenosti dosegnula je rekordnih 11,1 posto.
Najteže stanje na tržištu rada je u problematičnim članicama zone eura – Španjolskkoj, gdje se stopa nezaposlenosti već popela na 24,6 posto, Grčoj, gdje ona iznosi 21,9 posto, i u Portugalu, u kojem se u potrazi za poslom nalazi 15,2 posto radne snage. Ništa bolje stanje nije ni u Irskoj, u kojoj je nezaposleno 14,6 posto radno aktivnog stanovništva, piše Jutarnji list.
„Nije samo eurozona u problemima, cjelokupnom svjetskom gospodarstvu prijeti opasnost od 'zaraze'“, upozorio je generalni direktor ILO-a, Juan Somavia. Stoga on zagovara ciljane mjere kako bi se podigla investicijska aktivnost u realnom sektoru. U protivnom, kaže, problem nezaposlenosti nikad se neće riješiti.
Iako je problem nezaposlenosti najizraženiji u mediteranskim članicama zone eura, stanje na tržištu rada pogoršava se i u Austriji, Njemačkoj, Belgiji, Luksemburgu i Malti, jedinim članicama eurokluba u kojima je proteklih godina zaposlenost rasla. Unatoč tome, stopa nezaposlenosti u njima razmjerno je mala: u Austriji primjerice, iznosi samo 4,1 posto, u Njemačkoj 5,6 posto, a u Belgiji 7,1 posto, pokazuju podaci Eurostata.
U ILO-u ističu da je posao posebno teško naći mladima. U eurozoni je prema podacima Eurostata nezaposleno više od 3,4 milijuna mladih, a u nekim članicama poput Španjolske stanje je već toliko katastrofično da je nezaposlenost mladih jedan od vodećih problema u društvu.
Stručnjaci ILO-a upozoravaju da bi stanje na tržištu rada u eurolandu bilo i gore da tvrtke nisu nastojale sačuvati radnike, nadajući se da će se situacija popraviti. No, ako se ta njihova očekivanja ne ostvare, čuvanje radnih mjesta postat će neodrživo, što će voditi novim valovima otpuštanja. To je još jedan razlog zašto bi vlade trebale pridati više pozornosti investicijama u realnom sektoru gospodarstva.
„Ukratko, sve ukazuje na rizik od produljene recesije na tržištu rada, što prijeti održanju jedinstvene valute. Istodobno, stanje na tržištu rada hrani socijalne nemire i urušava povjerenje u banke i financijski sustav, nacionalne vlade i europske institucije“, zaključuju u ILO-u.
Izvor: Jutarnji list