Za razliku od političara i drugih dužnosnika, imovinske kartice sudaca i državnih odvjetnika nisu na isti način dostupne javnosti. Ministar pravosuđa, Orsat Miljenić, koji smatra da nemaju što skrivati, odlučio je tu praksu promijeniti, no suci se bune.
U imovinske kartice svih hrvatskih sudaca i tužitelja, njih 2.500, moći će se zaviriti. “Javnost ima pravo uvida u njih. Pitanje je samo tehnike i kako”, kazao je Miljenić. Ministar pravosuđa ubrzat će rokove.
Za razliku od državnih dužnosnika, njihove kartice prikuplja i nadzire Državno sudbeno vijeće. Neodgovorne stegovno kažnjava. Svima koji budu htjeli znati što ovdje piše, kolika im je imovina, čime raspolaže bračni partner i jesu li kreditno zaduženi, morat će odgovoriti u roku od 8 dana.
“Postoji druga strana medalje, da to ne bude interes žutila, podizanja naklade, revanširanje sudaca, nešto što nije interes javnosti. I u tom segmentu treba štititi i suce”, kazao je predsjednik Državnog sudbenog vijeća Ranko Marjan.
Ali i u Udruzi hrvatskih sudaca traže zaštitu, smatraju da im je ovime ugrožena privatnost i da se podaci lako mogu zloupotrijebiti.
Od europskih zemalja ovakvu praksu imaju Danska, Estonija, Slovačka. Osim njih i Gruziji, Crnoj Gori, Albaniji i Makedoniji.
Prođe li zakon u saborskim klupama, suprotna strana najavljuje da će tražiti će zaštitu pred Ustavnim sudom.
Izvor: Dnevnik.hr