Dvije vodeće stranke u vladajućoj koaliciji, SDP i HNS, sukobile su se na današnjoj sjednici Vlade oko novog načina oporezivanja dohotka.
Naime, u sklopu čitavog niza točaka oko rebalansa ovogodišnjeg proračuna i donošenja proračuna za sljedeću godini, ministar financija Slavko Linić predstavio je i izmjene Zakona o porezu na dohodak. Tim se izmjenama, među ostalim, od sljedeće godine izjednačuje postupak oporezivanja svih primitaka koje pojedinac ostvari vlastitim radom, te se uvodi obveza podnošenja godišnje prijave za sve građane koji, osim plaće, ostvare drugi dohodak.
Time bi se, tvrde u Vladi, postiglo ujednačeno oporezivanje svih primitaka od rada, i to po progresivnim stopama od 12, 25 i 40 posto, a porezna politika više ne bi bila u funkciji preferiranja rada sklapanjem ugovora o djelu.
Uvele bi se i izmjene u sustavu oporezivanja dohotka na područjima posebne državne skrbi, a sam iznos neoporeziva dijela dohotka na tim područjima ovisio bi o tome u koju je skupinu potpomognutih područja svrstan grad ili općina. Najbolje bi pritom prošli stanovnici Vukovara, kod kojih bi osobni odbitak mjesečno iznosio 2.700 kuna mjesečno.
Izmjenama Zakona o porezu na dohodak država bi proračunske rashode u sljedećoj godini smanjila za 100 milijuna kuna, izračunali su u Ministarstvu financija. Želja je Vlade, objasnio je Linić, da se spriječe zloupotrebe u oporezivanju dohotka. Na sličan je način oporezivanje dohotka, poručio je premijer Zoran Milanović, riješeno i u SAD-u.
No, uoči glasanja o toj točki dnevnog reda, prva potpredsjednica Vlade i šefica HNS-a Vesna Pusić izrazila je nezadovoljstvo takvim izmjenama zakona. One će, strahuje Pusić, ponajviše pogoditi srednji sloj, koji je u svakoj državi pokretač oporavka i razvoja.
„Dopustite mi da izrazim rezervu na predložene izmjene Zakona o porezu na dohodak jer se njima udara najviše na srednji sloj, na one koji zarađuju između 8.000 i 10.000 kuna. To su ljudi od kojih očekujemo da budu motor oporavka ove zemlje“, poručila je Pusić, dodavši kako se Vladin prijedlog zakona može promijeniti ili amandmanima, koje bi Banski dvori naknadno uputili u Sabor, ili promjenama stopa.
„Bez ovoga smo živjeli 100 godina, iako je po meni to bilo pogrešno. No, to je sve dogovoreno na radnoj skupini, zar ne ministre?“, obratio se Milanović ministru gospodarstva Ivanu Vrdoljaku.
„Mi smo razgovarali o ogromnom broju mjera, ali konačan prijedlog nisam vidio. Tek u utorak smo dobili materijale“, kazao je Vrdoljak.
„Ja ovdje govorim o političkoj radnoj grupi“, nadovezao se Milanović.
„I tamo smo to spominjali, ali nikad nisam vidio konačan prijedlog zakona. Neka sada ide u proceduru, pa ćemo vidjeti“, zaključio je Vrdoljak.
Ministri su na kraju izglasali i na saborske klupe uputili sporan prijedlog izmjena Zakona o porezu na dohodak.
Izvor: Jutarnji list