Hrvatska mora do travnja iduće godine osmisliti koje će to mjere poduzeti kako bi svoj deficit svela na razinu prihvatljivog, a prema mjerilima Europske unije.
Ulaskom u proceduru prekomjernog deficita, Hrvatska se suočava s novim izazovom - Europska komisija od nas je zatražila sređivanje državnih financija, odnosno svođenje deficita na razinu prihvatljivog. Preporuka je EK da već do kraja 2014. godine Hrvatska svoj deficit smanji za tri milijarde kuna.
Može li taj cilj Hrvatska ispuniti, i još važnije, mogu li njezini građani podnijeti nove mjere štednje?
'To neće riješiti našu situaciju'
Stručnjaci, naime, nisu previše optimistični. Ekonomist Ljubo Jurčić boji se da će sređivanje sektora financija pratiti mjere u sektoru gospodarstva koje bi trebale kompenzirati negativne posljedice mjera iz procedure prekomjernog deficita.
"Bez tih mjera, Hrvatska će biti gurnuta u još dublju krizu. To će biti pogubno za Hrvatsku", ocjenjuje Jurčić.
Donošenje takvih mjera, smatra Jurčić, neće riješiti našu situaciju. Donošenje mera za smanjenje deficita koje od nas traži Europska unija treba shvatiti samo kao upozorenje EU-a o potrebi izgradnje cjelokupne ekonomske politike, a prije svega politike koja će direktno i indirektno utjecati na povećanje nacionalnog dohotka.
Treba pokrenuti gospodarstvo
"Ove preporuke, nažalost, ne spadaju u instrumente poticanja domaće proizvodnje, već indirektno smanjuju domaću proizvodnju. Njihov cilj je stabiliziranje javnih financija na nižem standardu građana.
Ali rješenje je zapravo u sektoru gospodarstva, tu treba donijeti mjere koje će kompenzirati negativne posljedice mjera iz prekomjernog deficita. Bez tih mjera, ovo će loše završiti", zaključuje Jurčić.
Izvor: Danas.hr