Sukladno odredbama članka 65. Zakona o radu, u slučaju više sile, izvanrednog povećanja opsega poslova i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe, radnik je na pisani zahtjev poslodavca dužan raditi prekovremeno tijekom otkaznog roka.
Pitanje;
Jesam li sam dužna raditi prekovremene sate u firmi ako sam na otkaznom roku? Kolegica mi je na bolovanju, a ja ionako to ne dobijem plaćeno. Ja sam dala otkaz i ovo mi je zadnji tjedan da radim.
Odgovor;
Sukladno odredbama članka 65. Zakona o radu, u slučaju više sile, izvanrednog povećanja opsega poslova i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe, radnik je na pisani zahtjev poslodavca dužan raditi prekovremeno. Iznimno, ako priroda prijeke potrebe onemogućava poslodavca da prije početka prekovremenog rada uruči radniku pisani zahtjev, usmeni zahtjev poslodavac je dužan pisano potvrditi u roku od sedam dana od dana kada je prekovremeni rad naložen.
Zabranjen je prekovremeni rad maloljetnika, a trudnica, roditelj s djetetom do tri godine života, samohrani roditelj s djetetom do šest godina života, radnik koji radi u nepunom radnom vremenu kod više poslodavaca, te radnik koji radi u punom radnom vremenu te kod drugog poslodavca do 8 sati tjedno, mogu raditi prekovremeno samo ako dostave poslodavcu pisanu izjavu o pristanku na takav rad, osim u slučaju više sile.
Za vrijeme otkaznog roka također ste dužni raditi prekovremeno, pod uvjetima kako su gore navedeni.
Međutim, sukladno članku 94. Zakona o radu, za otežane uvjete rada, prekovremeni i noćni rad te za rad nedjeljom, blagdanom ili nekim drugim danom za koji je zakonom određeno da se ne radi, radnik ima pravo na povećanu plaću. Zakon o radu ne navodi koliko povećana plaća mora biti, ali mora biti povećana. U slučaju da Vam poslodavac ne isplati povećanu plaću za prekovremeni rad, niti Vam uruči obračun neisplaćene povećane plaće, iznos povećane plaće možete potraživati putem nadležnog suda. Svakako preporučujem da posebno bilježite prekovremene sate.