Prošle godine je poreznim promjenama prosječna plaća povećana za 179 kuna.
Prošlogodišnje povećanje plaće povećalo je i osobnu potrošnju, stoga Ministarstvo financija priprema novo rasterećenje plaća i to s početkom sljedeće godine.
To znači da bi građani u veljači 2016. trebali primati veće plaće, ali još nije poznato o kojem je iznosu riječ. Konkretan prijedlog ministar Lalovac bi trebao predstaviti u rujnu.
Ukidanje stope od 40%?
"Plan je da ponovno profitiraju svi radnici. Dakle, plan je opet povećati neoporezivi dio plaće, proširiti porezni razred koji se tereti stopom od 25 posto, a zapravo se nadamo da ćemo dobiti zeleno svjetlo za potpuno ukidanje stope od 40 posto jer je pitanje je li to oporezivanje viših dohodaka ili penaliziranje onih koji imaju veće plaće", kaže izvor iz Ministarstva financija za Večernji list.
Ako plan prođe, još jednom će profitirati svi radnici, a najviše oni koji trenutačno zarađuju više od 15.000 kuna – što bi bila direktna posljedica ukidanja najviše stope poreza na dohodak od 40 posto.
Pozitivne posljedice
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, prosječna neto plaća u travnju ove godine porasla je na godišnjoj razini za značajnih 3,2 posto.
Samo u prva četiri mjeseca hrvatski radnici u prosjeku su zaradili čak 651 kunu više nego u istom razdoblju 2014. godine.
To je direktna posljedica odluke vlade kojom su od 1. siječnja 2015. smanjeni porezi na plaće, kao i neoporezivi dio plaće.
Osobni odbitak tada je povećan s 2200 na 2600 kuna, a raširili su se i porezni razredi tako da se najveća stopa poreza na dohodak od 40 posto počela primjenjivati tek na plaće veće od 13.200 kuna, a ne od 8800 kuna kao što je bilo prije poreznih promjena.
Za povećanje standarda potrebne dodatne mjere
Ovakvo rasterećenje plaća odgovara i poslodavcima, iako napominju da je opterećenje srednjeg sloja građana još uvijek preveliko.
"Neprimjereno je da se mnoge visokoobrazovane, primjerice inženjere, udara stopom od 40 posto. Možda nije potrebno potpuno ukinuti tu stopu, ali je treba početi primjenjivati samo na plaće koje su veće od 20-ak tisuća kuna", smatra Predsjednica Hrvatske udruge poslodavaca Gordana Deranja.
Sindikalni lider Krešimir Sever smatra kako je uz smanjenje poreza na dohodak potrebno uvesti dodatne mjere.
"Uz smanjenje poreza na plaće, treba smanjiti PDV na hranu i povisiti minimalnu plaću. Tada bismo mogli govoriti o nekom povećanju standarda za najslabije plaćene radnike", zaključuje Sever.
Izvor: vecernji.hr