Europski sud donio je odluku koja će razveseliti mnoge radnike.
Radnici koji nemaju fiksno radno vrijeme niti ured u kojem borave, a vrijeme provode putujući do lokacija na kojima obavljaju svoje poslove, trebalo bi se tretirati kao radno vrijeme, odlučio je Europski sud pravde.
U pitanju je vremenski period vrijeme mnogi poslodavci do sada nisu smatrali dijelom radnog vremena. To znači da po novoj regulativi mnogi od njih sada krše zakon.
BBC-jev dopisnik Clive Coleman javlja da bi ova odluka Suda mogla imati 'značajane posljedice'.
Zdravlje i sigurnost
Sud je obrazložio da ova presuda štiti 'zdravlje i sigurnost' radnika sukladno Europskoj direktivi o radnom vremenu.
Direktiva je osmišljena kako bi radnike zaštitila od eksploatacije, a obuhvaća pitanja kao što su duljina radnog vremena, pauze, broj dana godišnjeg odmora itd. Jedna od njenih glavnih zadaća je osigurati da zaposlenici unutar Europske unije ne moraju raditi više od 48 sati tjedno u prosjeku.
'Podnesite teret'
Presuda je donesena radi aktualnog sudskog slučaja u Španjoskoj. Naime, kompanija koja se bavi instalacijom sigurnosnih sustava zatvorila je svoj ured 2011. godine zbog čega zaposlenici moraju redovito putovati prije nego što stignu na svoje prvo radno mjesto.
"Činjenica da radnici počinju i završavaju putovanje u svojim domovima proizlazi iz odluke njihovog poslodavca da zatvori ured, a ne iz želje samih zaposlenika", navodi Sud u svom obrazloženju. "Tražiti od zaposlenika da podnesu teret poslodavčeve odluke bilo bi protivno zaštiti njihove sigurnosti i zdravlja onako kako je propisano Direktivom."
Bez obzira što je riječ o jednom slučaju, ova odluka Suda mogla bi utjecati na 'milijune radnika'.
U Velikoj Britaniji već se nagađa da bi ova odredba mogla omogućiti radnicima da povrh zakonom zajamčene minimalne plaće (koja ne uzima u obzir troškove putovanja od kuće do radnog mjesta) traže više novca za vrijeme koje provde putujući na posao.
Izvor: BBC