Od početka prošle godine, kada je zakonom omogućen osobni bankrot, Financijska agencija (Fina) zaprimila je 746 zahtjeva za pokretanje izvansudskih postupaka koji prethode samom postupku stečaja pred sudovima.
Po podacima Fine, od 1. siječnja 2016. do 16. siječnja 2017. pokretanje izvansudskog postupka zatražila su 744 građana i dva obrtnika, odnosno osoba koje obavljaju samostalnu djelatnost, a ukupan iznos njihovih prijavljenih obveza premašuje 463,3 milijuna kuna.
Od ukupnog broja započetih postupaka pred Fininim savjetovalištima do 16. siječnja ove godine, njih 403 je završilo izdavanjem potvrde o neuspjelom sklapanju izvansudskog sporazuma, piše tportal. Po podacima Fine, najviše je takvih potvrda, 146, izdano u zagrebačkom savjetovalištu, a slijedi savjetovalište u Osijeku s 41 izdanom potvrdom.
Uz zahtjev za pokretanje postupka, dužnik mora priložiti i popis svoje imovine te ukupnih neplaćenih obveza. Iz tih popisa proizlazi da su osobe koje su zatražile pokretanje postupka navele kako imaju ukupno 3.899 vjerovnika, a duguju im ukupno 463,3 milijuna kuna.
Najviše postupaka pokrenuto je u savjetovalištu u Zagrebu - 397, a slijede Osijek sa 66, Pula s 52, Rijeka s 39 te Split s 30 pokrenutih izvansudskih postupaka.
Podaci o iznosima prijavljenih obveza pokazuju, pak, da je najveći ukupni iznos, veći od 174,7 milijuna kuna, prijavljenim u postupcima koji se vode u savjetovalište u Zagrebu, a slijedi savjetovalište u Splitu, u kojem je pokrenuto 30 postupaka, a prijavljeni iznos dugovanja je veći od 80,2 milijuna kuna. U savjetovalištu u Osijeku prijavljeni su dugovi u ukupnom iznosu od gotovo 37 milijuna kuna, u Puli 31,2 milijuna kuna, a u Dubrovniku 29,8 milijuna kuna.