"Glavna poanta je - ulazak u eurozonu. Ne treba biti jako pametan. Treba samo vidjeti kako je to kod drugih izgledalo. Uglavnom imat ćemo jeftinije kreditiranje i veći kredibilitet. O tome je li potreban referendum za uvođenje eura, odlučit će politika", izjavio je guverner Boris Vujčić.
Guverner Hrvatske narodne banke, Boris Vujčić, gostovao je u emisiji "Nedjeljom u dva" te komentirao ulazak Hrvatske u eurozonu. Izjavio je da će Hrvatska kunu zamijeniti eurom relativno brzo.
"Ulazak u eurozonu je proces. Trebamo zadovoljiti kriterije iz Mastrihta. Na dobrom smo putu", kazao je Vujčić.
"Moramo čekati da izađemo iz procedure prekomjernog deficita. Tek onda možemo u proceduru za eurozonu. Ne bih htio predviđati kada ćemo ući. Imam potporu premijera i on isto dijeli to mišljenje. No, to nije nikakva nova politička odluka, jer već ulaskom u EU smo se opredijelili za ulazak u eurozonu", kaže Vujčić.
"Različita su mišljenja što će biti s eurozonom. Ne vidim kako RH može izgubiti. U idućih pet godina mora se pokazati hoće li eurozona opstati ili ne. Sve ono što RH mora učiniti u tih pet godina dobit je za RH ušli mi u eurozonu, ili ne", rekao je guverner.
"Ekonomski interes za ljude u Hrvatskoj je uvesti euro. Koristi od toga su veće od onoga što ćemo izgubiti. Zbog toga ćemo imati smanjene kamatne stope", rekao je Vujčić.
"Glavna poanta je - ulazak u eurozonu. Ne treba biti jako pametan. Treba samo vidjeti kako je to kod drugih izgledalo. Uglavnom imat ćemo jeftinije kreditiranje i veći kredibilitet. O tome je li potreban referendum za uvođenje eura, odlučit će politika. No svakako je potrebna javna rasprava, a možda i referendum, ali nisam ja taj koji odlučuje o tome", dodao je Vujčić.
Govoreći o kamatnim stopama Vujčić je kazao: "Nismo mi oni koji određuju kamatne stope. Ne možemo mi nekome to narediti to. No, ako postoje dvije banke na tržištu, tu je već konkurencija i to je dobro."
Odgovarajući na pitanja o zaradama kazao je da je prosječna plaća viceguvernera oko 30.000 kn, a guvernera oko 35.000 kuna.
Istaknuo je da je tražio sporedne podatke s drugim narodnim bankama u Europi. "Zanimalo me koliko je zaposlenih, koliki su troškovi i slično. Prema tim podacima ispalo je da je RH ispod prosjeka što se tiče troškova i zaposlenih. Smatram da bi svaka institucija u Hrvatskoj trebala tako nešto napraviti i vidjeti gdje je. Pritom su za usporedbu bolje manje zemlje, zbog ekonomije obujma", tvrdi Vujčić u razgovoru za HRT.
Izvor: N1