Prema Bloomberg Global City Breakfast Indexu, stanovnici Abu Dhabija, Osake i Zuricha u manje od pet minuta zarade dovoljno za svoj prvi obrok u danu.
S druge strane, Gancima je potrebno oko sat vremena, a stanovnicima Caracasa čak devet sati rada kako bi si mogli prištiti doručak, prenosi Jutarnji list.
Kako izvještava portal Bloomberg, dok je razmišljanje o tome kako platiti jedan doručak možda nepoznanica za stanovnike ekonomski razvijenijih zemalja, one siromašnije se s time susreću svakodnevno što dovodi do pothranjenosti, borbe za hranom i prosvjeda u siromašnijim zemljama Srednje Europe i Sjeverne Afrike.
Bloomberg Global City Breakfast Index izračunava prosječan trošak i dostupnost tipičnog doručka (jedne šalice mlijeka, jednog jajeta, dvije šnite kruha i jedan komad voća) za 129 zemalja. Poredak se temelji na tržišnim cijenama u zadnjih 12-18 mjeseci koje se generiraju sa stranice Numbeo.com, online baze svih tržišnih cijena koju pune sami gradovi i države.
Index otkriva veliki jaz u dostupnosti doručka u različitim dijelovima svijeta.
Talo, primjerice, doručak stanovnike Švicarske stoji oko 1% njihove dnevne plaće, dok Ukrajinci u Kijevu za doručak izdvajaju oko 6%. U Aziji, stanovnici Osake za doručak izdvajaju manje od 1% dnevnice, dok stanovnici Vijetnama izdvajaju čak 12%. Jaz je najizraženiji u Latinskoj Americi, u Mexicu se izdvaja oko 2,4% dnevnice za doručak, dok stanovnici Caracasa, glavnog grada Venezuele, za doručak izdvajaju više od jedne cijele dnevnice!
Bloomberg je u Index stavio mlijeko, jaja, voće i kruh jer su to namirnice koje su široko dostupne, ali one variraju. Od rižine kaše i prženog tijesta u Šangaju i Pekingu do kobasica, jaja i graha u Engleskoj. Jaz koji se pojavljuje je također pokazatelj efikasnosti tržišnih i regulatornih mjera u različitim zemljama, od državnih subvencija za hranu u Kairu (gdje doručak stoji 0,25 dolara) do viših marži na, na primjer, Bermudima (gdje doručak stoji 3,48 dolara).