U saborsku proceduru Vlada je uputila prijedlog Zakona o privatnoj zaštiti kojim se planiraju poboljšanja u primjeni tjelesne i tehničke zaštite u praksi.
Strategija nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske u narednom razdoblju predviđa uključivanje tvrtki koje se bave privatnom zaštitom u sustav domovinske sigurnosti, s čime dolaze i promjene s ciljem osuvremenjivanja postojećih pravila i zakona.
Kako piše Glas Slavonije, u sektoru privatne sigurnosti u Hrvatskoj radi više od 16.000 licenciranih djelatnika. U privatnu zaštitu ubrajaju se tvrtke koje se bave tjelesnom zaštitom i one koje se bave tehničkom zaštitom. Veliki broj tvrtki učlanjen je u Hrvatski ceh zaštitara koji postoji od 1992. i aktivno radi na podizanju stručnosti i kvalitete cijele industrije.
Jedan od najznačajnijih noviteta koje donosi prijedlog zakona je smanjivanje potrebne razine kvalifikacije za čuvare. Naime, ako predložene promjene budu usvojene, čuvarske poslove, koji pripadaju u manje zahtjevne sigurnosne aktivnosti, moći će obavljati i osobe koje, uz ostale propisane uvjete, imaju završenu samo osnovnu školu. Dosad su svi čuvari morali imati najmanje nižu stručnu spremu.
Prema podacima iz srpnja prošle godine, u Hrvatskoj je bilo 30.365 nezaposlenih osoba sa završenom osnovnom školom.
Nove kategorije djelatnika
Novim zakonom predviđa se uvođenje novih kategorija djelatnika u zaštiti. Propisuju se uvjeti za zaštitare koji će nakon dodatne izobrazbe i položenog ispita steći dopuštenje za obavljanje poslova visokog rizika u svojstvu zaštitara specijalista. Osim specijalizacije zaštitara propisuje se i specijalizacija za osobe koje u tvrtkama i obrtima, zadužene za organizaciju i unutarnji nadzor provedbe sigurnosti, ako su njihovi objekti ili prostori kategorizirani u prvu ili drugu kategoriju ugroženosti.
Ceh zaštitara: moglo bi doći pada kvalitete
Iako podržavaju sve napore koji su usmjereni u podizanje kvalitete unutar struke, iz Hrvatskog ceha zaštitara upozoravaju da smanjivanje razine kvalifikacija potrebnih za obavljanje posla može imati i negativne učinke.
‘’Zakonom se predlaže spuštanje razine stručne spreme za odgovornu osobu na SSS, a za čuvare je dovoljna završena osnovna škola, također za odgovornu osobu odbačen je prijedlog bar 5 godina (ili 10) iskustva u tehničkoj zaštiti, odnosno imanje licence. Smatramo da će ove odredbe dovesti do daljnje erozije kvalitete i postignute razine struke’’, istaknula je Lidija Stolica, predsjednica Hrvatskog ceha zaštitara i naglasila kako je nužno razmisliti o pokretanju Komore privatne zaštite, kao osnovnog oblika strukovnog djelovanja svih profesionalnih djelatnosti.
Na tržištu nedostaje 3000 čuvara
Prema posljednjim dostupnim podacima, na tržištu privatne zaštite nedostaje gotovo 3 tisuće radnika, a tržište je opterećeno niskom cijenom sata rada, otežanim zapošljavanjem, jer radi se o poslovima s posebnim uvjetima rada, gdje potencijalni zaposlenik zbog polaganja licence te zdravstvenih pregleda može početi raditi tek nakon 3-4 mjeseca. Ovim zakonom skratilo bi se vrijeme ishođenja dopuštenja na manje od mjesec dana. Iz Hrvatskog ceha zaštitara kažu da su prijedlogom zakona ispravljene neke nelogičnosti, no još uvijek treba raditi na smanjenju reguliranosti od strane MUP-a, te pojednostavljenju postupka licenciranja i reguliranja bržeg zapošljavanja zaštitara.
Izvor: Glas Slavonije