Hrvatska je jedina zemlja u Europi u kojoj se pauza vodi kao dio radnog vremena i to treba promijeniti, ističu poslodavci.
Sukladno odredbama Zakona o radu RH, svaki radnik koji radi najmanje 6 sati dnevno, ima pravo na odmor u trajanju od najmanje 30 minuta. Riječ je o plaćenoj pauzi, koja se ubraja u osmosatno radno vrijeme. Međutim, uskoro bi ta praksa mogla nestati. Ili bi se o tome moglo barem ozbiljnije diskutirati.
Naime, ponovno je aktualizirana tema računanja radnog vremena i izdvajanja pauze u zasebnu cjelinu.
Treba nam moderniji zakon o radu
Za nedavnog intervjua Jutarnjem listu, Davor Majetić, glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) je izrazio želju za izmjenom Zakona o radu. ''Treba nam zakon koji je puno fleksibilniji i moderniji … Hrvatska je jedina zemlja u Europi u kojoj se pauza vodi kao dio radnog vremena. Vani postoji radno vrijeme i pauza. Čak je i BiH razdvojila radno vrijeme i pauzu'', ističe Majetić.
Iskustva iz EU
Tema pauze dijelom javne rasprave postane svakih nekoliko godina. Tako je prije tri godine, u vrijeme kratkotrajne vladavine HDZ-ovog premijera Tihomira Oreškovića, potegnuto upravo to pitanje, piše tportal.
Isticalo se kako većina država EU-a svojim radnim zakonodavstvom propisuje pravo na stanku nakon šest sati rada, ali ne propisuje da se ona mora i platiti.
Radna zakonodavstva većine država EU-a propisuju radni tjedan od 40 sati i pravo na stanku, no dobar dio zemalja ima mogućnost kolektivnim ugovorima skratiti radni tjedan (u Švedskoj dio poslodavaca propisuje šestosatno radno vrijeme), kao i plaćanje stanke (u Danskoj to čini dobar dio poslodavaca).
Usprkos zahtjevima poslodavaca, niti jedna dosadašnja Vlada nije ukinula pravo radnika na plaćenu pauzu. Jesu li zapuhali novi vjetrovi koji će donijeti određene promjene, ostaje nam za vidjeti.
Izvori: Jutarnji.hr, tportal