Prvog srpnja na snagu stupa novi Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti.
Hrvatska dosad nije imala cjelovit zakon koji bi na jedinstven način uređivao problematiku zaštite zviždača, odnosno prijavitelja nepravilnosti – korupcije ili nesavjesnog poslovanja, nego su oni štićeni pomoću više zakona, prenosi Tportal.
Smatrajući da je takav sustav manjkav, a u skladu s preporukama Europske unije, Vlada je odlučila izraditi poseban zakon.
Svaka prijava mora biti istražena u roku od 30 dana
Prema njemu tvrtke s više od 50 zaposlenih morat će imati pravilnik za prijavu nepravilnosti. Poslodavac će biti dužan imenovati povjerljivu osobu, i njezinog zamjenika, zaduženu za provođenje pravilnika.
Osnovna dužnost tog djelatnika od povjerenja bit će da zaprima i istraži svaku prijavu u roku od 30 dana te da nakon toga informira zviždača o svom radu i omogući mu uvid u svu dokumentaciju.
Interni istražitelj morat će čuvati identitet zviždača, a ako se poslodavac ogluši na prijavu i ne dopusti istragu, sve nepravilnosti istražitelj ili sam zviždač moći će prijaviti pučkom pravobranitelju.
Kazne do 50 tisuća kuna
Poslodavac nakon isteka prijave neće smjeti zviždaču otkazati ugovor o radu, smanjiti plaću, premjestiti ga na drugo radno mjesto niti ga na bilo koji način priječiti u napredovanju.
Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti propisuje i kazne za poslodavce koji ga ne budu poštovali i ne donesu pravilnik. Za tvrtke je predviđena kazna od 10.000 do 30.000 kuna, a za odgovorne osobe kod poslodavaca od 1000 do 10.000 kuna.
Ako ne zaštite zviždače onako kako zakon predviđa, poslodavcima prijeti novčana kazna od 30.0000 do 50.000 kuna.
Izvor: Tportal