Minimalno su pojeftinili meso i voće, a ostale namirnice su – poskupile.
U trenutku kada je početkom godine na snagu stupila odluka o sniženju PDV-a na svježe meso, ribu, voće i povrće s 25 posto na 13 posto, iz Vlade su se mogle čuti ohrabrujuće poruke o pozitivnom utjecaju ove promjene na kućne budžete svih stanovnika Hrvatske. Pola godine kasnije možemo zaključiti kako su takva predviđanja bila promašena. Cijene su, kada je o većini svakodnevnih namirnica riječ, umjesto prema dolje, na koncu otišle u drugom smjeru – prema gore.
Potrošači se smatraju izigranima
Kako prenosi Jutarnji list, Iako je početkom godine ministar financija Zdravko Marić najavio da će svakom građaninu nakon smanjenja PDV-a mjesečno ostati 85 kuna više, a ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić dobio od predsjednika Uprave Spara Hrvatska popis od 1500 proizvoda kojima su snižene maloprodajne cijene za više od 9,6 posto, nakon prvih šest mjeseci primjene nižeg PDV-a potrošači nisu zadovoljni. Minimalno su pojeftinili samomeso i voće, dok je ostala hrana skuplja nego što je bila.
''Svakodnevno primamo pozive ogorčenih građana koji tvrde da su cijene smanjene samo simbolično. Ljudi su revoltirani jer ne vide učinke, potrošači se smatraju izigrani. Mislim da je to i moralno pitanje za trgovce koliko im je stalo do potrošača'', kaže Igor Vujović, predsjednik Društva za zaštitu potrošača.
Nelojalna konkurencija
U sektoru voća i povrća, čija se tržišna cijena formira sezonski i ovisi o nizu elemenata poput utjecaja vremena i štetnika, u proteklih šest mjeseci nije bilo značajnijeg smanjenja cijena. Hrvoje Gregurić, predsjednik Zajednice udruga hrvatskih povrćara, nedavno se požalio na nelojalnu konkurenciju uvoza povrća iz zemalja regije, koje se poslije prepakirava kao domaće.
‘’Učinci manjeg PDV-a za nas povrćare i naše potrošače su nikakvi. Za glavicu salate koju prodajem trgovcu i dalje dobijem dvije kune, a cijena je na policama 4,99 kuna kao i lani. Mi smo očekivali da će ta cijena biti od 3,49 do 3,99 kuna, a i odgovorni su naglašavali kako će veća potrošnja po nižim cijenama potaknuti domaću proizvodnju, ali ništa od toga nije se dogodilo’’, ističe Gregurić. Dodaje kako su zbog nevremena i tuča u povrtlarskim krajevima poput Virovitice i ove godine stradale paprika babura i roga pa će cijene povrća za ajvar biti visoke.
Jeftinije iz uvoza
Predsjednik Hrvatske voćarske zajednice Branimir Markota kaže kako cijena voća u mnogome ovisi o stanju na tržištu pa su tako proizvođači lubenica imali sreću u nesreći jer im je urod kasnio dva tjedna, taman dovoljno da se potroše nešto jeftinije uvozne iz Grčke i Maroka.
‘’Jabuke su lani stajale od 10 do 15 kuna, a sada se prodaju i po pet kuna jer je urod domaćih bio odličan. Može se reći da su učinci smanjeni’’, kaže Markota.
Branko Bobetić, direktor Croatiastočara, kaže kako njihove analize pokazuju da je vidljiv utjecaj smanjenja PDV-a na maloprodajne cijene, osim kod svinjskog mesa koje je zbog svinjske kuge i na europskom tržištu poskupjelo 30-ak posto.
‘’U prvih pet mjeseci je maloprodajna cijena pala u odnosu na lani, i to mesu nižeg cjenovnog razreda, poput vratine i carskog mesa, za jedan do dva posto, a skupljim kategorijama, poput ramsteka i pilećih filea, za osam do deset posto’’, kaže. Cijene mesa u maloprodaji su različite i za iste kategorije, ovisno o tome prodaje li se na pultu, u većim komadima ili u posebnim pakiranjima.
Što na sve to kažu u Ministarstvu? Navode kako sustavno prate maloprodajne cijene iz sektora voća i povrća, mesa te mliječnih proizvoda temeljem podataka DZS-a te putem Eurostata.
Izvor: Jutarnji.hr