Ulaganje u dionice naizgled je vrlo komplicirano, a istovremeno i vrlo jednostavno.
Većini ljudi primamljiva je pomisao da iz svog naslonjača mogu pratiti tržište, ulagati i, naravno, zarađivati.
Potpunim početnicima mora biti jasno da za ovaj posao moraju dobro proučiti sve dostupne upute, i tutorijale te pratiti kako i što rade poznati traderi.
On-line trgovanje dionicama nije komplicirano, jednom kad usvojite sve vještine i naučite mogućnosti koje Vam pružaju dostupne aplikacije.
Brojne on-line platforme nude različite mogućnosti traderima – početnicima pa čak i mogućnost kopiranja trgovanja najuspješnijih tradera - prenosi Profitiraj.hr.
Kako je izgledala prva polovina 2020?
Od proglašenja pandemije bolesti COVID-19 cijeli se svijet koji poznajemo okrenuo naopako. Početkom proljeća većina zemalja u svijetu proglasila je „lock-down“, odnosno cjelokupno funkcioniranje društva svela na najosnovnije mjere te omogućila rad samo najosnovnijim službama.
Posljedica istog bio je strelovit pad gospodarstva, proizvodnje i prihoda, a time i pad vrijednosti dionica gotovo svih tvrtki na svijetu.
Malobrojne su države, poput Švedske, odlučile nastaviti s novim normalnim životom, odnosno nisu zatvorile škole, vrtiće, nisu zaustavile proizvodnju, pouzdajući se u zdrav razum svojih žitelja i njihovo poštivanje izdanih preporuka.
Tijekom najgore krize, dionice koje su bilježile stabilnost i najuspješnije poslovale u prvoj polovini godine su:
- Apple
- Alphabet
- Amazon
- Microsoft
Što se trenutno događa?
Danas se počinju zbrajati štete koje je ovo opće zatvaranje donijelo gospodarstvu i tvrtkama.
Gotovo da nema zemlje na svijetu koja nije pretrpjela pad BDP-a u drugom tromjesečju ove godine, a isto se odrazilo i na većinu investitora koji su svoju imovinu uložili u kupnju dionica.
No, kako su se razlikovale preporuke i postupci zemalja u COVID-krizi, tako su se razlikovala i stanja računa najvećih i najpoznatijih vlasnika dionica.
Tako je, na primjer, Warren Buffet, čovjek kojeg nazivaju kraljem dionica, pametno ulagao tijekom cijelog razdoblja najveće krize te nije pretrpio značajne gubitke.
No, moramo biti svjesni i činjenice da je Buffet ulagao manje iznose iako tržište željno iščekuje njegova velika ulaganja.
Buffet je ulagač starog kova i nije pobornik ulaganja u dionice tehničkih kompanija, nego je više okrenut industriji i dionicama financijskih tvrtki.
Za sad većina njegovih ulaganja ide u kupovinu dionica Berkshire Hathawaya.
Nakon smirivanja krize, od srpnja ove godine, stidljivo, ali primjetno oporavlja se i bankarski sektor, dionice tvrtki koje se bave krstarenjima i putovanjima, hotelskih lanaca, malih trgovina te osiguravajućih tvrtki.
Na što se sve kriza odrazila?
Kriza uzrokovana pandemijom nije utjecala samo na cijene dionica. One su očekivano pale, jer je život gotovo stao, ali dioničari su se morali pomiriti i s činjenicom da ove godine neće dobiti dividendu ili će ista biti osjetno manja nego što je to bila proteklih godina.
Tako su, na primjer, tijekom 2019. godine hrvatske tvrtke na račune svojih dioničara isplatile gotovo pet milijardi kuna, a za ovu godinu je najavljena isplata 800 milijuna kuna.
Osim toga, tvrtke ove godine smanjeno kupuju vlastite dionice, što je ranijih godina bio uobičajen dio trgovanja dionica.
Na hrvatskom tržištu koje je mlado u smislu trgovanja dionicama domaćih tvrtki, primjetno je da tvrtke kupuju vlastite dionice iako odustaju od isplate dividendi.
Tako, na primjer, Adris grupa, koja ove godine neće isplaćivati dividende, ipak otkupljuje vlastite dionice, kao i Hrvatski Telekom.
Prošle je godine za ove aktivnosti isplaćeno nešto više od 271 milijun kuna, a u prvom tromjesečju ove godine oko 80 milijuna kuna.
Na svjetskoj sceni primijećeno je da je Nasdaq nadmašio Dow Jones.
Razlog za ovaj rast je što se Nasdaq bavi dionicama tehničkih tvrtki, a Dow Jones obuhvaća tradicionalnije tvrtke. Dow Jones tvrtke koje je najviše pogodio „lock down“ su:
- Nike
- Disney
- McDonalds
- Boing
Osim njih, tvrtke koje su pogođene i dalje niskom cijenom nafte su:
- Exxon Mobile
- Chevron
Kakva su predviđanja do kraja ove godine?
Predviđanja ekonomskih stručnjaka, nakon konzultacija s epidemiolozima, kažu da velikog zatvaranja neće biti u drugoj polovini ove godine. Tvrtke koje bi mogle osjetiti posljedice eventualnog drugog vala krize su restorani, kafići, kina i kazališta, kao i svi glazbenici koji su većinu svojih prihoda ostvarivali velikim koncertima.
Postoje i tvrtke koje će, ukoliko dođe do drugog vala, profitirati, a to su:
- Tvrtke koje se bave e-prodajom
- Tvrtke koje se bave dostavom
- Tvrtke koje razvijaju aplikacije
- Tvrtke koje se bave prijenosom videozapisa
Savjeti za kraj
Važno je napomenuti da se ulagati treba razumno, a ne srcem. Osim toga, drugi je savjet najvećih svjetskih tradera da se ulaže samo novac koji trader ima na računu, a ni u kom slučaju novac koji je dobiven posudbom ili kreditom.
Osnovno je pravilo tradera „ulažem onoliko koliko mogu izgubiti“, jer i najbolje prognoze, kao i najpovoljnije vijesti ne moraju predstavljati jamstvo da će cijena dionica neke tvrtke porasti.
Izvor: Profitiraj.hr