Drugi su grad po zaposlenosti, imaju najviše djece u vrtićima, a ove godine u obrazovanje ulažu 60 milijuna kuna.
Prema velikom izboru portala Gradonačelnik.hr, najbolji grad u Hrvatskoj je – Čakovec!
Čakovec se i ove se godine našao u top pet najboljih gradova unutar ove kategorije između ostalog i na temelju izdvajanja sredstava iz proračuna namijenjenih obrazovanju, socijalnoj politici i mladima (50,57% proračuna).
U top pet su gradova po iznosu stipendija i školarina, ali i po efikasnosti gradske uprave, odnosno prosjeku ukupnih prihoda grada po zaposlenome. Nadalje, drugi su grad u državi po zaposlenosti (radi 53 posto ukupnog stanovništva), imaju najveći udio studenata među mladim stanovništvom, te pozitivni vitalni indeks (veći je broj rođenih od umrlih).
Čakovec je grad koji je, ne samo u Hrvatskoj, poznat kao sredina kojoj je obrazovni standard njegovih vrtića i škola na prvom mjestu. To i ne čudi jer je u Proračunu za 2020. godinu za obrazovanje, bez plaća zaposlenih u školama, predviđeno nešto preko 60 milijuna kuna, što je 22 % ukupnog proračuna grada.
Unatrag dvije godine, Grad Čakovec je u ustanovama kojima je osnivač izgradio nove jaslice, dogradio dva vrtića te ih nekoliko obnovio. Izgrađena su i dva nova privatna vrtića, a ukupno je u predškolskim ustanovama smješteno oko 80 posto sve djece vrtićke dobi koja žive na području grada.
Grad Čakovec je već 2015. godine svojim osnovnoškolcima počeo kupovati obvezne udžbenike, a kako je taj projekt država preuzela na sebe od ove školske godine svakom čakovečkom osnovnoškolcu plaćene su radne bilježnice, geografski atlas te pribor za tehnički odgoj. Grad je svakom učeniku osigurao i komplet bilježnica te ove godine, zbog situacije s COVID-19 virusom, i dvije platnene, perive maske za lice. Već niz godina u čakovečkim školama organiziran je produženi boravak, Grad u potpunosti financira prijevoz svih osnovnoškolaca, a besplatna prehrana u školama osigurana je svoj djeci slabijeg imovinskog stanja.
Demografske mjere
Od ove godine u Čakovcu su uveli i nove demografske mjere pa za svako drugorođeno dijete u obitelji Grad daje 5 tisuća kuna, a praksa koja je još ranije uvedena jest darivanje svakog novorođenog djeteta s iznosom od tisuću kuna. Obitelji s više djece imaju pravo i na popuste u dječjim vrtićima i školama (produženi boravak), za četvrto i svako slijedeće dijete vrtić i produženi boravak su besplatni. Sve ove aktivnosti rezultiraju mjerljivim neposrednim i posrednim pokazateljima pa je tako Čakovec danas grad koji ima najveći postotak obuhvaćenosti djece predškolskim obrazovanjem u odnosu na broj rođene djece u zemlji, a imaju i najveći broj studenata s obzirom na broj stanovnika.
U posljednjih pet godina na području Čakovca i okolnih općina povećana je stanogradnja. Grade se novi stanovi i obiteljske kuće u koje doseljavaju mlade obitelji. Prema pokazateljima nadležnih službi, unatoč iseljavanju u Čakovcu se broj stanovnika povećava te će sigurno, tvrde u gradskoj upravi, nakon obavljenog popisa stanovništva broj stanovnika najsjevernijeg županijskog središta u Hrvatskoj biti veći od današnjih službenih 27.820 stanovnika, koliko ih ima prema popisu iz 2011. godine. Uostalom, Čakovec je jedan od rijetkih gradova u Hrvatskoj u kojem se kontinuirano više ljudi rađa nego umire.
Čakovec je, a na to ukazuju brojni pokazatelji i nezavisne analize, uistinu grad po mjeri svojih stanovnika te sredina u kojoj se istovremeno može lijepo živjeti (među pet najboljih su i po prosječnom vitalnom indeksu 112,71%), graditi poslovna karijera te sigurno podizati obitelj i kvalitetno obrazovati djeca, poručuju iz gradske uprave.
Izvor: Gradonačelnik.hr