Prije nego što krenemo u pregovore, moramo jasno definirati što želimo i istražiti stanje na tržištu.
Siječanj je mjesec kada započinjemo s realizacijom novogodišnjih odluka, motivirani svježim početkom i željom za promjenama. Jedna od najčešćih odluka koje donosimo vezana je uz karijeru, a često uključuje ambiciju da ispregovaramo veću plaću, potvrdilo je istraživanje koje je provela Alma Career Croatia.
Također, prema istraživanju provedenom u listopadu 2024. godine na uzorku od 1.258 radnika u SAD-u, čak 56% zaposlenika planira promijeniti posao ili već traži novi u 2025. godini. Razlozi su različiti: 37% osjeća da nisu dovoljno cijenjeni, 37% se osjeća iscrpljeno, a 40% navodi niske plaće kao glavni razlog, piše cnbc make it.
Ako se nalaziš među onima koji žele unaprijediti svoju financijsku situaciju, pravo je vrijeme da poduzmeš konkretne korake. Evo kako započeti.
1. Postavi pitanje: ‘Što želim?’
Prvi korak je jasno definiranje naših očekivanja u vezi s iznosom plaće. Razmisli o pitanju: “Što ja zapravo želim?”, savjetuje Alison Fragale, profesorica organizacijske psihologije i autorica knjige “Likeable Badass”.
Odredi željeni iznos i pronađi podatke koji podržavaju vašu procjenu. U tome ti vrijedan saveznik može biti MojaPlaća, servis servis koji prati iznose plaća za pojedina radna mjesta u Hrvatskoj.
Također možeš razgovarati s prijateljima iz iste industrije ili pronaći nekoga u svojoj tvrtki tko bi mogao reći nešto više o internim rasponima plaća. Takve informacije pomažu da naši zahtjevi budu realni i utemeljeni, ističe Fragale.
2. ‘Što je pobjeda za drugu stranu?
Kako bismo najbolje opravdali povećanje plaće, moramo dokazati svoj doprinos na poslu.
“Najbolji argumenti uvijek su utemeljeni na tome što druga strana dobiva”, kaže Fragale. “Ljudi će nam uglavnom reći ‘da’ kada visoko cijene ono što nudimo.”
Istakni svoje jedinstvene uspjehe i rezultate koristeći brojčane pokazatelje. U nekim poslovima, poput prodaje, to je jednostavno. No čak i ako radimo, primjerice, u regrutaciji, možemo kvantificirati svoj rad. Fragale navodi primjer: “Vodio sam 218 razgovora s potencijalnim kandidatima za posao” ili “Sudjelovala sam u 43 selekcijska procesa.”
Također, preporučuje vođenje elektroničke i fizičke evidencije o postignućima.
3. ‘Započnimo razgovor prije nego što očajnički trebamo odgovor’
Konačno, razgovor o povećanju plaće s nadređenom osobom trebali bismo odraditi čim prije, već u prvim mjesecima 2025. godine.
“Potrebno je započeti taj razgovor prije nego što očajnički trebamo odgovor, prije nego što se počnemo osjećati ogorčeno zbog neadekvatne kompenzacije”, naglašava Fragale. Takvi zahtjevi često zahtijevaju vrijeme.
Čak i ako naš šef odmah prepozna da zaslužujemo povišicu, često mora pregovarati s drugima u naše ime. “To se ne može dogoditi preko noći,” dodaje.