Osobe koje vode intervjue za radna mjesta su tijekom godina počele razvijati svoje osobne stilove vođenja. Ukoliko imate sposobnost brzo shvatiti o kakvom tipu ispitivača je riječ te koji je njegov stil, moći ćete zauzeti svoj stav te se pritom prikazati kao osoba od povjerenja s potrebnim fundusom znanja. Ove odlike ponekad su i presudne za dobivanje posla.
Predstavljamo vam šest tipova ispitivača kako biste ih mogli prepoznati i znati kako se postaviti u određenoj situaciji.
1. Odsutan
Njegov stil: Ponekad se čini kako ispitivač nije mentalno u prostoriji. Možda je zaokupljen razmišljanjima oko novog projekta ili drugih poslovnih obaveza, koje su ga sustigle tog dana. S druge strane, može se činiti kao da je potpuno nepripremljen.
Vaš najbolji pristup: Gotovo je nemoguće ostaviti jak dojam na nekoga tko je toliko rastresen, pa stoga budite jednostavni. Ukoliko je osoba ograničena vremenom, predložite odgađanje intervjua za neki drugi put.
2. Prijatelj
Njegov stil: Nasmijan, šaljiv i opušten. Takve će vam osobe često reći: "Opustite se" ili započeti razgovor o neformalnim temama. Zapravo, postoje dvije vrste prijateljski nastrojenog ispitivača. Prvi je neprikladan ispitivač koji se samo odnosi prijateljski, a drugi iskusan koji shvaća kako će vašom opuštenošću uspjeti dobiti puno više informacija koje možda inače ne biste ni spomenuli, kao npr. koliku biste plaću htjeli imati.
Vaš najbolji pristup: Budite prijateljski raspoloženi i ljubazni, ali pripazite na svoje ponašanje kako se ne bi previše opustili i eventualno rekli nešto što bi se moglo pogrešno protumačiti.
3. Istražitelj
Njegov stil: Rijetko kad se nasmije, a oštrijim stavovima primorava kandidata na stalno dokazivanje tijekom intervjua. Najčešće postavlja kompliciranija pitanja o vašem prijašnjem radnom iskustvu. Ovo je profil ispitivača kojeg najčešće zamišljate kad kažete: "Ne volim ići na intervjue".
Vaš najbolji pristup: Budite opušteni, uvjerljivi te iskazujte poštovanje. Nemojte misliti kako će vas hladan i ozbiljan pristup ispitivača spriječiti u dobivanju posla. "Istražitelj" često vjeruje kako će napetiji razgovor otvoriti neke skrivene kvalitete kandidata. Također se ne smije zaboraviti kako upravo ispitivač ovog stila može često postati vaš najbolji odvjetnik kroz intervju, a i kasnije kroz posao.
4. Laserska zraka
Njegov stil: Ovaj ispitivač je usredotočen na jednu temu, kao npr. prodajnu normu. On je uobičajeni primjer ozbiljnog menadžera.
Vaš najbolji pristup: Zadovoljite njegovu prosudbu i nastavite dalje. Široku lepezu pitanja, nevezanih za temu o kojoj se govori sačuvajte za odjel ljudskih potencijala.
5. Puška
Njegov stil: Cijelo vas vrijeme "rešeta" pitanjima. U jednom trenutku razgovarate o prodajnim normama, a već u slijedećem o politici tvrtke. Tematski nepovezana pitanja predstavljaju izazov, a vi ne možete niti zamisliti na koji vas način ispitivač ocjenjuje.
Vaš najbolji pristup: Ovo je razgovor na kojemu se vaša oprezna prezentacija stvarno itekako isplati, zato što svoje sposobnosti možete prikazati razgoravarajući o različitim aspektima posla.
6. Srebrni metak
Njegov stil: Vjeruje kako postoji jedno čarobno pitanje koje mora pitati, na što očekuje čarobnu reakciju tj. odgovor koji će odmah odrediti jeste li vi prava osoba za taj posao. "Srebrni metak" će proći kroz nekoliko površnih pitanja koje se tiču vaših vještina, a za tim će se lijepo nasloniti i zapitati: "Koje biste tri osobe pozvali na večeru?" ili "Recite mi, na koji način vežete cipele?" Na temelju vašeg odgovora srebrni metak odlučuje: DA ili NE.
Vaš najbolji pristup: Odgovarajte jednostavno. Ovakva pitanja morate shvaćati kao priliku koja ne služi kako bi vas zbunila već vam pruža mogućnost da zabljesnete na intervjuu. Pokažite da ste rječiti te demonstrirajte svoje vještine i interese.
Krojite svoj pristup intervjuu
Stupili ste u situaciju kada znate kakav stil intervjua prakticira ispitivač i tome ste prilagodili vaš pristup. Dok se pripremate za intervju, zapitajte sami sebe: "Kako bi moji odgovori mogli zvučati drugačije ovisno o stilu ispitivača?"
Sa "laserskom zrakom" se na primjer možete pogoditi za izbor odgovora prilikom intervjua ("Želite li razgovara o jednom ili drugom aspektu posla?"), dok će se kod "prijatelja" razgovor uglavnom temeljiti na vještinama timskog rada, a isti bi intervju kod "istražitelja" mogao započeti izlaganjem prijašnjih rezultata vašeg samostalnog rada. Uglavnom, što prije i bolje shvatite o kakvom je stilu ispitivača riječ te što se bolje prilagodite situaciji i očekivanjima, on će vas slušati sa većim zanimanjem.
(V.K.)
Izvor:
Monster