U posljednjih mjesec dana tri su tvornice u Hrvatskoj odlučile zatvoriti pogone i preseliti se na novu lokaciju. Ako žele zadržati posao, radnicima je ponuđeno da se presele zajedno s tvornicom, ali u sva tri slučaja ponuda je uglavnom protumačena kao alibi za otkaze.
Mobilnost radne snage u Hrvatskoj nikad nije bila velika, jer promjena mjesta stanovanja donosi niz teškoća, komentira analitičar kretanja na tržištu rada Vedran Šošić te napominje kako Hrvatska nije iznimka u europskim prilikama.
Mobilnost radne snage u Europi tri je puta niža nego u Americi, a kod nas je ta pojava zanemariva ističe Šošić. Njegovu tvrdnju potkrepljuju i podaci zavoda za zapošljavanje iz kojih se vidi da je lani posao u drugom gradu prihvatilo samo 475 nezaposlenih od ukupno 145.000 osoba koje su tijekom godine dobile posao preko burze.
U Americi se svake godine 3% ukupno zaposlenih preseli iz jednog grada u drugi, a tijekom deset godina grad ili državu barem jednom promijeni čak 30% zaposlenih.
U Europi je udio migranata samo 1% godišnje, dok je kod nas taj postotak još niži, samo 0,3 posto.
Opsežno istraživanje o mobilnosti radne snage u Republici Hrvatskoj, proveo je i web site MojPosao, a rezultate istraživanja možete pogledati ovdje.
(V.K.)
Izvor:
Večernji list