Do 2030. godine udvostručit će se broj Amerikanaca starijih od 65 godina. Nadolazeće generacije umirovljenika bit će najzdravije, najobrazovanije i razmjerno najimućnije u američkoj povijesti. Međutim, mnogi od novih umirovljenika ipak neće moći računati na zajamčenu mirovinu od tvrtke, za koju su se njihovi roditelji u prvoj polovici prošlog stoljeća teško izborili.
Amerikanci tradicionalno računaju na državni mirovinski fond, takozvani Social Security, ali i na mirovinu koju jamči poslodavac, odnosno tvrtka za koju rade. Ona se temelji na određenom postotku godišnje plaće pomnoženom s godinama službe.
Međutim, danas je sve više industrijskih grana koje novim uposlenicima uopće ne nude mirovinsko osiguranje. Na mirovinsko osiguranje od strane poslodavca, kao primarni oblik mirovinskog osiguranja, računa manje od 13% uposlenika u Sjedinjenim Državama.
Razlog zbog kojeg se to događa je kriza u tvrtkama koja se pojavljuje ili zbog globalizacije ili zbog lošeg upravljanja. Tvrtke su prisiljene objaviti bankrot i to je trenutak kada se mirovinski program ukida.
Zabrinjavajuće su i demografske promjene. Stariji ljudi u razvijenim zemljama žive sve dulje, a mladih je sve manje. To se vidi čak i u odnosu od prije dvadeset godina.
Zaposleni Amerikanci danas zbog toga sve ulažu u privatne mirovinske fondove.
(T.K.)
Izvor:
VoA