Uvođenje videokonferencijskih sustava najčešće se vezuje za smanjenje troškova i brojne druge negativne aspekte poslovnih putovanja.
Tvrtke koje redovito moraju komunicirati sa svojim podružnicama u drugim gradovima ili drugim državama sada to mogu činiti na znatno elegantniji način od uobičajenih telefonskih razgovora.
Konferencijski poziv, odnosno istodobno videokomuniciranje više ljudi, omogućava održavanje pravog virtualnog sastanka u realnom vremenu.
Videokonferencije se sve više koriste i u edukaciji, što je vrlo važno za poslovne korisnike jer tako zaposlenici u realnom vremenu mogu slušati predavanja najvećih svjetskih stručnjaka iz određenog područja i interaktivno sudjelovati bez obzira na fizičku udaljenost koja se može mjeriti u tisućama kilometara.
Prema istraživanjima analitičarske tvrtke Wainhouse Research razlozi za uvođenje videokonferencijskih sustava ne svode se samo na financijsku uštedu, već se njihovim uvođenjem znatno pridonosi produktivnosti zaposlenika.
Više od 73% zaposlenika smatra da je poslovno putovanje izvor stresa, a njih 56% smatra da izrazito negativno utječu na njihov privatni život.
Česta poslovna putovanja dokazano utječu na zdravlje pa 75% ispitanika zbog poslovnih putovanja pati od brojnih zdravstvenih tegoba, uglavnom psihičkih. Uvođenjem videokonferencija u tvrtku smanjuje se stres, poboljšavaju obiteljski odnosi i smanjuju fizički i psihički problemi.
Poslovna putovanja, pogotovo visokopozicioniranih zaposlenika, prema istraživanjima WorldComa povezana su s brojnim tzv. skrivenim troškovima. Najveći je problem smanjena produktivnost zaposlenika kojima su u prosjeku potrebna 23 radna sata za dislocirani sastanak koji traje četiri sata.
Ovisno o potrebama tvrtke za videokonferencijama, dostupne su tri osnovne mogućnosti: uvođenje profesionalnih videokonferencijskih sustava, 'priručna' videokonferencija preko interneta i videokonferencije preko mobilnih telefona.
(T.K.)
Izvor:
Liderpress