Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso, europski povjerenik za zapošljavanje i socijalna pitanja Vladimir Špidla i austrijski ministar gospodarstva Martin Bartenstein otvorili su u ponedjeljak u Bruxellesu u povodu "Europske godine mobilnosti radnika", obnovljenu web stranicu na kojoj je oglašeno milijun slobodnih radnih mjesta diljem EU-a.
Tom je prigodom u Bruxellesu organizirana konferencija pod naslovom "mobilnost radnika: pravo, izbor i prilika". Europska godina mobilnosti radnika ima za cilj podići razinu svijesti o prednostima rada u inozemstvu te prednostima promjene zanimanja.
Europska unija daleko zaostaje za Sjedinjenim Državama kada je riječ o mobilnosti radnika, bilo u profesionalnom smislu kod promjene zanimanja, bilo u smislu promjene radne i životne sredine.
Trenutačno samo 2 posto europskih građana radi u nekoj drugoj zemlji članici. Radnici u EU prosječno ostaju na istom poslu 10,6 godina, a u Sjedinjenim Državama 6,7 godina.
U Europskoj komisiji ističu da rad u nekoj drugoj zemlji i u nekom drugom zanimanju predstavlja mogućnost za stjecanje novih znanja i vještina i novog iskustva, što u kontekstu globalizacije gospodarstva, donosi korist i radnicima i poslodavcima.
"Sloboda kretanja temeljno je pravo koje europski građani trebaju koristiti kako bi se obrazovali i radili. Radnicima trebaju nove vještine, a Europi fleksibilni radnici. Europa se, drugim riječima, mora pokrenuti", rekao je povjerenik Špidla.
Na obnovljenoj web stranici o zapošljavanju "EURES", bit će ponuđeno oko milijun slobodnih radnih mjesta. Cilj tog projekta je cilj pružiti uvid europskim građanima o slobodnim radnim mjestima u svih 25 zemalja članica i u tri zemlje Europskog ekonomskog prostora (EEA) - Islandu, Norveškoj i Liechtensteinu.
Tijekom ove godine bit će održano nekoliko manifestacija u sklopu "Europske godine mobilnosti radnika", a najveći događaj bit će organizacija "profesionalnog sajma" istodobno u 70 europskih gradova 29. i 30. rujna. Iz europskog proračuna je za Europsku godinu mobilnosti radnika izdvojeno 10 milijuna eura.
Prema Europskoj komisiji, nekoliko je čimbenika koji utječu na slabu pokretljivost Europljana - manjak svijesti o socijalnoj zaštiti u drugim zemljama članicama, jezični problemi, pronalaženje smještaja, te problemi oko okupljanja obitelji, posebice pronalaženje posla za bračnog partnera.
Među zemljama članicama također postoje velike razlike oko pogleda na mobilnost. Prema Eurobarometru, 79 posto Šveđana i 72 posto Danaca drže mobilnost iz profesionalnih razloga pozitivnom stvari, dok je s druge strane u Njemačkoj, Estoniji, Belgiji i Grčkoj taj postotak znatno niži - samo 33 posto.
(Hina)