U Sjedinjenim se Državama sve češće čuju pozivi na reformu imigracijskog sustava, koji je navodno odveć restriktivan kada je riječ o talentiranim stručnjacima iz inozemstva. Njima je naime sve teže doći u Ameriku, kako bi radili na istraživanjima i predavali na fakultetima.
Iako se navodi kako su Ameriku izgradili useljenici, njima je danas u Ameriku sve teže doći. Posebno je to očito nakon terorističkih napada iz 2001.
Michael Greco, predsjednik Američke odvjetničke komore – koji je i sam imigrant – smatra kako je sadašnja regulacija useljavanja zastarjela te ju se treba što prije reformirati.
Debra Stewart, koja radi u Vijeću za postdiplomske studije, kaže da je broj stranih aplikacija za upis na magisterij i doktorat u padu, i to terorističkih napada na New York i Washington. Zbog toga, kaže gospođa Stewart, stranci na studij sve više odlaze u druge zemlje.
Razloga za manji broj stranaca na postdiplomskom studiju je više: sve skuplja školarina, atraktivni obrazovni programi u drugim zemljama engleskog govornog područja, ali i percepcija u inozemstvu kako je u Ameriku sve teži ući.
Bill Wulf, predsjednik Nacionalne tehničke akademije, kaže kako je doprinos stranih znanstvenika, pogotovo inženjera, američkom razvoju neprocjenjiv.
Imigracijski propisi otežavaju firmama sponzoriranje stranaca - na vizu i radnu dozvolu nekad se čeka godinama. Odvjetnik Daryl Buffenstein tvrdi kako zbog toga američke tvrtke sve češće svoje pogone sele u inozemstvo.
Sudionici nedavnog panela o imigracijskoj politici složili su se da "interesi javne sigurnosti nalažu da se blokira ulaz useljenicima koji žele nanijeti štetu Americi, ali i da se olakša ulaz onima koji će joj koristiti."
(V.K.)
Izvor:
VoA