Ovo je tema oko koje najviše gunđamo, ali tek neki od nas razgovaraju o tome sa svojim šefom. Nedavno istraživanje pokazalo je kako je nezadovoljstvo plaćom značajan, iako nije jedini, uzrok nezadovoljstva poslom.
Pa, kako uopće saznati koliko zapravo vrijedite, i usto biti siguran kako će vam vaša tvrtka toliko i platiti? Donosimo vam nekoliko naputaka, koji bi vam mogli biti od pomoći kako biste bili sigurni jeste li plaćeni dovoljno.
Istražite soju vrijednost
Kao prvo, izložite sve činjenice. Iako ne morate znati koliko zarađuju vaši kolege, alternativnim načinima, možete postati jako upućeni u svoju osnovu tržišnu vrijednost. Pregledavajte oglase za radna mjesta koja su slična vašem poslu i na kojima su navedeni iznosi plaća ili porazgovarajte sa konzultantima za regrutaciju kako bi dobili osjećaj vaših pravih vrijednosti.
Gradite svoj slučaj
Jednom kada dobijete uvid u tržišne norme, slijedeći korak je poduzeti nešto kako bi bili isto ili čak i više plaćeni. U tom trenutku morate imate konkretne, specifične primjere zasluga kojima ste pridonijeli tvrtki. Drugim riječima, koliko ste ideja i novih poslova pokrenuli u tvrtki i koliko ste novaca tvrtki uštedjeli, te sve ostalo čime ste pridonosili radu tvrtke. Također, poželjno je izlaganje o vašoj budućoj karijeri, a ukoliko imate razrađen konkretan plan kojim možete još pridonijeti tvrtki u kojoj trenutno radite, tim bolje.
Razgovor sa šefom
Sada vam je potreban dobar taktički plan kojim ćete pristupiti razgovoru o plaći. Pokušajte dogovoriti sastanaka sa svojim šefom u trenutku kada on nije pod velikim stresom ili ometan. Primjerice, pokušavajte izbjegavati ponedjeljak ujutro ili petak popodne. Svakako imajte na umu kako sastanak morate dogovoriti unaprijed, pisanom porukom ili e-mailom.
Razgovor ne ide u željenom smjeru
Ukoliko se vaš šef odmah ne složi sa vašim zahtjevima, nemojte ishitreno reagirati ili još gore postati agresivni. I svakako, nemojte se prijetiti otkazom, ukoliko ne dobijete povišicu – uvijek postoji rizik da vam se uruči otkaz. Uljudno se zahvalite na razumijevanju i tome što je saslušao vaše zahtjeve i napustite njegov ured. Nakon nekog vremena, sastanak možete probati ugovoriti ponovo, na isti način. Razmislite što još možete pridodati svojim obrazloženjima i budite sigurni kako tvrtku košta, i vremena i novca, želi li zamijeniti nekog zaposlenika. Stoga bi se moglo reći kako je mala doza pogađanja na vašoj strani, samo trebate biti blagi.
Budite fleksibilni
Budite spremni razmisliti o paketu beneficija koje možete imati na poslu. Primjerice, ukoliko se vaš šef složi kako vrijedno radite i bilježite dobre rezultate, ali je budžet tvrtke trenutno opterećen, razmislite o nekim dodatnim beneficijama zbog kojih tvrtke na bi izgubila mnogo novca, a vaše bi zadovoljstvo poslom poraslo. Jedna od takvih beneficija je primjerice plaćanje dodatnog usavršavanja – tečaja ili seminara – koji vam tvrtka može ponuditi.
Kada je vrijeme za krenuti dalje
Ukoliko stvari postanu jako komplicirane i suočite s onim najgorim, kada ste svjesni kako vaš šef ispravno ne cijeni vaš rad i doprinos tvrtki, možda je stvarno vrijeme da krenete dalje. No pritom nemojte biti prenagli. Razmislite o tome koliko veću plaću želite i je li uopće potrebno izgubiti posao zbog željenog iznosa. Sastavite listu dobrih i loših strana vašeg posla, kako bi lakše donijeli odluku. I još nešto – dodatno provjerite svoj istraživački rad, kako biste bili sigurni da ste dobro procijenili svoju vrijednost.
Ukoliko ste uvjereno i sigurno odlučili krenuti dalje, pripazite pod kojim ćete uvjetima otići iz tvrtke. Jer nikad se ne zna - možda će vam zatrebati preporuke bivšeg poslodavca.
(V.K.)
Izvor:
Monster