Kroz četiri desetljeća prošlog stoljeća broj zaposlenih žena u Sjedinjenim američkim državama rastao je nezaustavljivim tempom, uzrokujući značajne kulturne i ekonomske promjene u američkom društvu.
No sredinom devedesetih došlo je do zastoja u rastu postotka zaposlenih žena u odnosu na cjelokupnu žensku populaciju SAD-a, a u posljednjih pet godina taj postotak čak i pada te je uvelike manji od postotka zaposlenih muškaraca.
Mnogi stručnjaci u početku su smatrali da se radi samo o malom zastoju u dugoročnom trendu sve većeg zapošljavanja žena, no nakon najnovijih saznanja neki sociolozi smatraju da bi "revolucija spolova" što se zapošljavanja tiče mogla biti završena. Glavni razlog stalnog pada broja zaposlenih žena, smatraju znanstvenici, jest u tome da se mnoge majke, umjesto ponovnog zapošljavanja, odlučuju na ostanak kod kuće i brigu za djecu.
Od šezdesetih godina prošlog stoljeća deseci milijuna žena promijenile su svoj život nastojeći ga uskladiti s poslom i karijerom. Kasnije su ulazile u brak i kasnije imale djecu. U obavljanju kućanskih poslova okrenule su se korištenju kućanskih aparata koji su im olakšavali posao i plaćale kućne pomoćnice.
Na vrhuncu trenda 2000. godine, 77% žena u dobi od 24 do 54 godine bilo je zaposleno. No sve veći obim posla u novije vrijeme uzrokovao je da je ženama koje su i majke sve teže i teže rastegnuti prenatrpani dnevni raspored.
Što se dogodilo na putu ka jednakosti spolova? pita se Suzanne M. Bianchi, sociologinja na Sveučilištu u Marylandu i istovremeno odgovara: Dogodilo se mnogo posla.
Na primjer, Cathie Watson-Short, 37-godišnja bivša šefica u jednoj od kompanija u Sillicijskoj dolini željela se vratiti na posao no nije uspjela smisliti kako uskladiti posao s odgojem svoje tri kćeri.
Sve smo nekada mislile da ćemo raditi i imati djecu, bar su nas odgajali da tako mislimo. No bile smo prevarene. Nitko od nas nije zaista shvaćao kako je to teško, rekla je Cathie Watson Short.
(T.B.)
Izvor:
New York Times