Hrvatska danas ima oko 27.000 pomoraca, od kojih je 12.800 časnika, vrlo cijenjenih na svjetskom tržištu radne snage. No, zbog velikog priliva pomorskih časnika iz bivših socijalističkih zemalja istočne Europe i bivšeg SSSR-a, u proteklih petnaestak godina znatno su smanjene plaće drugim i trećim časnicima palube i stroja, te se hrvatskim pomorcima sve manje isplati ploviti.
Naime, ti časnici mjesečno zarađuju oko 2.500 dolara, što je za 1.000 dolara manje nego prije dva desetljeća.
Ploviti se isplati jedino zapovjednicima i upraviteljima stroja, te prvim časnicima, koji imaju plaću od 5.000 dolara i više, a zapovjednici i više od 15.000 dolara. Od ostalih pomorskih zanimanja isplativo je ploviti i kao električar ili elektroničar, jer se njihove plaće u uglednijim brodarskim kompanijama kreću od 4.000 dolara na više.
Na brodovima koji imaju ugovor s Međunarodnim sindikatom transportnih radnika (ITF), osnovna plaća kormilara iznosi 1.550 dolara, i prema njoj bi se trebale određivati plaće drugih članova posade. Za tu plaću pristaju ploviti Filipinci, Ukrajinci ili Rumunji, ali ne i hrvatski pomorci, jer su u tim zemljama troškovi života osjetno niži nego u Hrvatskoj.
Ako pomorac u godini šest mjeseci plovi, a šest je kod kuće, njegova mjesečna plaća kroz godinu iznosi 775 dolara, što je skroman iznos koji se može zaraditi i u Hrvatskoj, na kopnu. Uz to čovjek je kod kuće i ima plaćene i sve doprinose.
(T.B.)
Izvor:
Vjesnik