Potaknute primjerom savezne države Maryland i ostale američke savezne države u posljednje vrijeme razmišljaju o donošenju posebnih zakona kojima bi se poslodavce obvezalo da osiguraju bolje zdravstveno osiguranje svojim radnicima.
Maryland je, naime, u siječnju donio zakon prema kojem će tvrtke s više od 10.000 zaposlenih, za zdravstveno osiguranje radnika, morati izdvajati najmanje 8% od njihove ukupne plaće.
Doduše, zakon donesen u Marylandu bio je prvenstveno usmjeren prisiljavanju najvećeg trgovačkog lanca u SAD-u i najvećeg poslodavca u toj zemlji, Wal-Marta da izdvoji više sredstava za zdravstveno osiguranje svojih radnika. Tu tvrtku se, naime, već duže vrijeme optužuje da potplaćuje svoje radnike i izdvaja premalo sredstava za njihovo zdravstveno osiguranje. U takvim slučajevima radnici su prisiljeni potražiti zdravstvenu skrb od države. Kako su troškovi država za zdravstvenu skrb sve viši i viši, a broj neosiguranih radnika stalno raste, još 20 saveznih država razmišlja o donošenju zakona sličnih onome iz Marylanda.
Zastupnici u Senatu države New York pak predlažu donošenje mnogo restriktivnijeg zakona. Prema tom zakonskom prijedlogu poslodavci s više od 100 zaposlenih morali bi plaćati porez od tri dolara po radnom satu zaposlenika, ukoliko radnicima ne ponude zdravstveno osiguranje u istoj vrijednosti. U toj državi, inače, ima oko 450.000 radnika koji nemaju zdravstveno osiguranje.
Iako su prijedlozi takvih zakona izloženi mnogim političkim i pravnim kritikama, očekuje se da će ih, pošto je ova godina izborna, zastupnici u predstavničkim tijelima država podržati.
No, tvrtke se ne žele se predati bez borbe, te ističu kako je donošenje takvih propisa na državnoj razini u suprotnosti sa saveznim propisima, kojima je pitanje izdvajanja za zdravstveno osiguranje radnika već riješeno.
Komentirajući inicijative za donošenje tih zakona, izvršni direktor Wal-Marta, H. Lee Scott Jr. izjavio je kako se pravi problem nalazi u općem pristupu prema zdravstvenoj zaštiti u SAD-u, te da će donošenje takvih propisa možda donijeti neke političke bodove predlagačima, ali zasigurno neće riješiti problem.
(T.B.)
Izvor:
NY Times