Prema procjenama Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) čak 20% zaposlenika u Hrvatskoj radi na crno, a istraživanje website-a MojPosao pokazuje da je taj broj i veći, odnosno da se gotovo trećina plaća isplaćuje na crno.
Na crno rade nezaposlene, ali i osobe u radnom odnosu, a u kategoriju rada na crno ulazi i neprijavljeni rad, neisplata plaća, neplaćanje prekovremenih sati te dulje radno vrijeme.
Glavni ekonomist SSSH Mario Švigir kaže da je najviše sivih brojki vezano uz sektore turizma, građevinarstva i trgovine. Tijekom 2005. SSSH-u se javilo čak 1.740 osoba koje poslodavci nisu prijavili, 942 osobe kojima nije bila isplaćena plaća, 1.388 ljudi kojima poslodavci nisu plaćali prekovremene sate, 703 osobe koje su radile dulje radno vrijeme od maksimalnog propisanog zakonom te 540 osoba kojima nisu uplaćivani doprinosi, ističe Švigir.
Inače, prema podacima Državnog inspektorata prošle je godine u inspekcijskim nadzorima "uhvaćeno" 5.205 nelegalno zaposlenih osoba. Rast udjela neprijavljenog rada obično se vidi kao reakcija na nedostatke na formalnom tržištu rada, objašnjava Švigir i dodaje da te probleme izazivaju visoka cijena rada, manjak radne snage, manjak posla ili neelastičnost tržišta rada.
Znakoviti su i podaci koji ukazuju na to da znatan broj radnika ne želi prijaviti poslodavca koji krši zakon. Tako bi, prema anketi SSSH, samo 37% radnika prijavilo svog poslodavca zbog zapošljavanja na crno. Čak 27% radnika to ne bi učinilo, a 36% ne zna što bi učinilo. Prema istraživanju website-a MojPosao i Hrvatske udruge poslodavaca, čak 89% posloprimaca i 78% poslodavaca ne osuđuje rad na crno, jer ih na njega tjera "teška socijalna situacija".
(T.B.)
Izvor:
Vjesnik