Hrvatska je u danas u Bruxellesu otvorila postupak screeninga, dubinske analize usklađenosti zakonodavstva s europskom pravnom stečevinom, za još jedno poglavlje, ono poduzetništva i industrijske politike.
U ponedjeljak i utorak predstavnici Europske komisije objašnjavat će hrvatskim i turskim predstavnicima europsku pravnu stečevinu u tom poglavlju.
Članovima pregovaračke skupine bit će predstavljena pravna stečevina koja se odnosi na temeljna načela poduzetništva i industrijske politike u Europskoj uniji (industrijska politika Zajednice, konkurentnost, malo i srednje poduzetništvo i inovacijska politika), instrumente (programi Zajednice, bankarstvo i financije), kao i politike za pojedine sektore (automobilska, farmaceutska, svemirska, obrambena, kemijska, tekstilna i drvna industrija, te biotehnologija, graditeljstvo, brodogradnja, turizam i čelik).
Bilateralna faza screeninga za poglavlje industrijske politike i poduzetništva održat će se 27. i 28. travnja u Bruxellesu kada će hrvatski predstavnici prezentirati do sada ostvarenu razinu usklađenosti s pravnom stečevinom u ovom poglavlju.
Prema posljednjoj analizi Europske komisije, Hrvatska je napravila mali pomak u restrukturiranju poduzeća i još uvijek nema sveobuhvatne industrijske strategije. Određeni napredak je postignut kod malog i srednjeg poduzetništva, posebice u pogledu bržeg registriranja poduzeća.
Hrvatska je prihvatila Europsku povelju za mala poduzeća na sastanku na vrhu u Solunu u lipnju 2003.
Kao glavni izazov za Hrvatsku u ovom poglavlju, Komisija smatra što brže donošenje održivog programa restrukturiranja u brodogradnji i čeličnoj industriji.
Industrijska politika EU-a teži povećanju konkurentnosti u industrijskom sektoru, kao i stope zaposlenosti, djelujući na tržištima otvorenima za međunarodno tržišno natjecanje. Njezin cilj je ubrzati strukturne prilagodbe i poticati stvaranje pozitivnog okružja za inicijative, kao i razvoj poduzetništva unutar Zajednice.
Važan element u svakoj industrijskoj politici je nadzor nad državnim potporama i usklađenost planova pomoći s pravilima EU-a.
Europska unija nastoji unaprijediti i koordinirati politiku poduzeća na cjelokupnom unutarnjem tržištu, a s ciljem podupiranja razvoja malog i srednjeg poduzetništva.
(HINA)