Porezna opterećenja na prosječni dohodak u Njemačkoj, Francuskoj, Belgiji i Mađarskoj u prošloj godini premašila su 50 posto, što je osjetno iznad razine zemalja izvan Europe, konstatirala je Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) u svom najnovijem godišnjem izvješću o porezima.
U kategoriji oporezivanja prosječnog dohotka obitelji s dvoje djece i samo jednim zaposlenim članom, Turska, Švedska i Poljska ubiru najveće, a Irska, Island i SAD najmanje porezne namete, konstatiraju autori OECD-ova izvješća pod naslovom "Oporezivanje plaća".
U 2005. pojedinci bez djece koji su zarađivali prosječnu plaću u sektoru usluga ili proizvodnje suočili su se u Belgiji s poreznim opterećenjem u visini 55,4 posto troškova svog rada, dok je u Njemačkoj odgovarajući omjer iznosio 51,8, u Francuskoj 50,1 posto, a u Mađarskoj 50,5 posto. Usporedbe radi, u Južnoj Koreji omjer je iznosio 17,3, a u Meksiku 18,2 posto. Prosjek u zemljama članicama OECD-a iznosio je 37,3 posto.
Za obitelji s dvoje djece i samo jednim zaposlenim članom porezno je opterećenje sezalo od 42,7 posto u Turskoj, preko 42,4 posto u Švedskoj i 42,1 posto u Poljskoj do 11,9 posto u SAD-u, 11 posto na Islandu i 8,1 posto u Irskoj. Prosjek u zemljama članicama OECD-a iznosio je 27,7 posto.
U većini članica OECD-a porezna su opterećenja proteklih godina smanjena kako bi se potaknulo zapošljavanje i ublažile posljedice na proizvodnju i životni standard populacije koja ubrzanim tempom stari.
Neke su zemlje usredotočile smanjenje poreznog opterećenja na radnike s nižim primanjima budući da upravo ta skupina zaposlenih bilježi posebno visoke stope nezaposlenosti. Studija OECD-a pokazuje da je porezno opterećenje zaposlenih pojedinaca bez djece koji zarađuju dvije trećine prosječne plaće u razdoblju od 2000. najviše smanjeno u Francuskoj (sa 47,4 na 41,4 posto), Mađarskoj (sa 48,5 na 42,9 posto) i Slovačkoj (sa 40,6 na 35,3 posto).
(Hina)