Kriza oko reforme zdravstvenog sustava, koja već neko vrijeme traje u Velikoj Britaniji, dodatno se zaoštrila kada su u ponedjeljak zdravstveni radnici i medicinske sestre vladi zaprijetili općim štrajkom. Naime, kako bi smanjila nagomilani deficit, britanska vlada najavila je rezanje broja radnih mjesta i jačanje uloge privatnog sektora u sustavu zdravstva, čemu se sindikati zdravstvenih radnika oštro protive.
Dodatno ulje na vatru dolila je britanska ministrica zdravstva Patricia Hewit, svojom nedavnom izjavom da nacionalni sustav zdravstva prolazi kroz svoju najbolju godinu do sada.
Kako bi se pokušala obraniti od rastućeg bijesa zdravstvenih radnika, britanska vlada u ponedjeljak je objavila podatke koji pokazuju da je od 1997. godine u sustavu zdravstva zaposleno 87.000 novih medicinskih sestara, te da je ukupan broj zaposlenih u sustavu zdravstva narastao za trećinu.
Također, ministrica zdravstva Patricia Hewit naglasila je kako se vrijeme čekanja pacijenata na pregled smanjilo, te je opovrgnula da veća uloga privatnog sektora u zdravstvu znači njegovu privatizaciju, čega se pribojavaju sindikati zdravstvenih radnika. Ulogu privatnog sektora u sustavu zdravstva ne želimo ojačati zato da ga preuzme, već da mu pridonese svojim kapacitetima i inovacijama, istaknula je Patricia Hewit.
Hewit je ustvrdila i da se zbog deficita, kvaliteta osnovnih zdravstvenih usluga za pacijente neće snižavati, a za nagomilani deficit optužila je uprave zdravstvenih ustanova, koje dodijeljena sredstva nisu učinkovito raspodijelile. Akcije koje se u nacionalnom sustavu zdravstva poduzimaju kako bi se smanjio deficit neće značiti smanjenje kvalitete skrbi za pacijente, naglasila je Hewit.
(T.B.)
Izvor:
The Guardian