Oko 65.000 državnih službenika dobilo je svojevrsni bonton kojim im se propisuje kako se ubuduće moraju ponašati na svojim radnim mjestima, ali i izvan službe.
Naime, Vlada je na sjednici u petak prvi put donijela Etički kodeks državnih službenika koji im nalaže da se prema građanima ponašaju profesionalno, nepristrano i pristojno, te da ih ne smiju diskriminirati.
Iako su građani i do sada očekivali ljubaznost od službenika na šalterima i u raznim uredima državne uprave, Kodeks sada izričito propisuje i da se službenici u komunikaciji s građanima moraju služiti razumljivim rječnikom.
Budući da Etički kodeks sadrži pravila dobrog ponašanja koje građani očekuju od službenika, jednako tako im daje i mogućnost pritužbe na njihov rad nadležnom šefu koji će procijeniti treba li pokrenuti postupak zbog povrede službene dužnosti.
Uz pravila dobrog ponašanja na radnom mjestu, “službeničkim bontonom” se propisuje i da državni činovnici moraju paziti da na javnim mjestima, izvan radnog vremena, svojim ponašanjem ne umanje osobni ugled i povjerenje građana u državnu službu. A da bi dodatno zaštitila ugled državne uprave, Vlada im je zabranila da u obavljanju privatnih poslova koriste službene oznake ili autoritet radnog mjesta.
U Sindikatu državnih službenika i namještenika načelno podržavaju Etički kodeks jer daje dignitet državnoj službi.
Etički kodeksi koji propisuju pravila ponašanja zaposlenih u državnim službama nisu neuobičajeni niti u ostalim zemljama, a kod nas slične kodekse ponašanja već imaju neke struke.
(V.K.)
Izvor:
Jutarnji list