Nakon Etičkog kodeksa za djelatnike Ministarstva unutarnjih poslova, prošli tjedan Vlada je usvojila Etički kodeks državnih službenika, a uskoro se očekuje i donošenje kodeksa za carinsku službu.
U kodeksu za državne službenike javnost je najviše zasmetala odredba kojom se regulira ponašanje zaposlenika državne uprave izvan ureda, a koja kaže kako "u obavljanju dužnosti i ponašanjem na javnom mjestu službenik pazi da ne umanji osobni ugled i povjerenje građana u državnu službu".
Etičkim kodeksom se želi postići da državni službenici postanu servis građanima, a ako u svom odnosu prema strankama prekrše kodeks, građani mogu uputiti pritužbu na ponašanje službenika.
Predsjednik Sindikata državnih službenika i lokalnih namještenika Ivica Ihas rekao je da su sankcije za državne službenike postojale i prije donošenja kodeksa, te da je prije donošenja ovog dokumenta Vlada sličan naputak trebala donijeti za državne dužnosnike. Tajnik SDLSN-a Siniša Kuhar pak dodaje da Sindikat nije imao primjedbi na tekst kodeksa. Slični kodeksi postoje i u drugim zemljama, kaže Kuhar.
Zanimljivo je da je znatno duži i precizniji Etički kodeks u jednom od entiteta Bosne i Hercegovine, Republici Srpskoj, donesen još 2002. godine.
"Državni službenik će se u obavljanju svojih poslova i zadataka pridržavati principa profesionalne nepristrasnosti, odgovornosti, čestitosti, transparentnosti, javnosti, efikasnosti i ekonomičnosti", stoji u kodeksu kojim se zabranjuje upotreba informacija dobivenih na službenom mjestu u privatne svrhe, primanje darova, članstvo u organima političkih stranaka te potpuna transparentnost svih financijskih aktivnosti službenika i njegove obitelji vezanih za funkciju koju obavlja.
Zanimljiva je i odredba po kojoj "privatno, a posebno s državnim službenicima pri obavljanju njihove dužnosti, državni službenik neće samoinicijativno spominjati svoju poziciju, niti se ponašati na način koji bi štetio ugledu službe".
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik